GeriEkonomi Çin: Uzakdoğu krizi sayemizde geçecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin: Uzakdoğu krizi sayemizde geçecek

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen mutabakat zaptı, bugün Ankara'da imzalandı. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda düzenlenen törende, zapta, Türkiye adına Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Ege, Çin Halk Cumhuriyeti adına da Dış Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Bakan Yardımcısı Chen Xinhua imza koydular.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Konuk Bakan Yardımcısı Chen, Çin'in devalüasyon yapmamasının, global krizin aşılması yönünde önemli bir etken olduğunu söyledi. Uzakdoğu Krizi'nin aşılıp aşılmadığına ilişkin soruya karşılık da Çinli Bakan Yardımcısı, ''Bu açıdan bakarsak Çin'in devalüasyon yapmaması, Uzakdoğu krizinin aşılması yönünde bir sinyaldir'' dedi.

Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret hacminin yeterli düzeyde olmadığını belirterek, ‘‘İki ülke arasındaki ticaret hacmi ne Çin'e ne de Türkiye'ye yakışmıyor’’ dedi.

Yılmaz, GAP İdaresi Başkanlığı Binası'ndaki makamında, Çin Halk Cumhuriyeti Dış Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Bakan Yardımcısı Chen Xinhua'yı ve beraberindeki heyeti kabul etti. Mustafa Yılmaz, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye-Çin ticari ilişkileri incelendiğinde, 1996 yılında 621.6 milyon dolar olan ticaret hacminin, 1997 yılında 831.8 milyon dolara yükseldiğini, 1998 yılında ise bu rakamın 777.8 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. Yılmaz, ‘‘Ancak bu ticaret hacmi, ülkelerimizin potansiyelini yansıtmaktan oldukça uzaktır ve ne Çin'e ne de Türkiye'ye yakışmamaktadır’’ diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle