GeriEkonomi Çin resmen DTÖ üyesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin resmen DTÖ üyesi

Çin Halk Cumhuriyeti, bugünden itibaren resmen Dünya Ticaret Örgütü`nün (DTÖ) 143`ncü üyesi oldu.

Çin Dış Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada, Çin`in Dünya Ticaret Örgütü`nün çalışmalarına kapsamlı şekilde katılacağı, taahhüt ettiği bazı maddelerin de bugünden itibaren yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Çin Halk Bankası`ndan yapılan açıklamaya göre, Çin`in Dünya Ticaret Örgütü`ne katılmasından sonra yabancı sermayeli kuruluşların döviz işlemleriyle ilgili sınırlamalar ortadan kaldırılırken, Şanghay ve Shenzhen`de kurulan yabancı sermayeli kuruluşların Çin parası yuanla işlem yapmasına izin verilecek.

Yabancı yatırımcılar, Çin Halk Bankası`nın ilgili yönetmeliğine göre, tek veya orta sermayeli leasing şirketi kurabilecekler. Sigorta alanında, Çin`in DTÖ`ye katılmasından sonra yaşam sigortası dışındaki yabancı şirketler, Çin`de şube veya ortak sermayeli şirket kurabilecekler, ortak sermayeli şirketteki hisseleri yüzde 51`e ulaşabilecek.

Yabancı yaşam sigortası şirketleri de Çin`de ortak sermayeli şirket kurarken, yabancı hissenin yüzde 50`yi aşmaması istenecek. Çin`in perakende, telekomünikasyon, inşaat ve turizm gibi alanlarda taahhüt ettiği bazı maddeler de bugün resmen yürürlüğe giriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle