GeriEkonomi Çin, parasını esnetme kararı aldı, IMF hemen ‘Memnunuz’ mesajı verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin, parasını esnetme kararı aldı, IMF hemen ‘Memnunuz’ mesajı verdi

Çin Merkez Bankası, ülkenin para birimi yuanın değeri konusunda “esnek davranma” kararı aldığını duyurdu. Çin’den çıkan bu açıklama, IMF’yi de rahatlattı. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, “Çin’in kararını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

ÇİN Merkez Bankası, uzun süredir özellikle ABD’nin ihracat pazarlarında rekabet edebilmek için değerlenmesine izin verilmesi konusundaki baskısı altında bulunan para birimi yuanı daha esnek hale  getireceğini duyurdu. Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, son ekonomik gelişmeler  ışığında, ödemeler dengesinin durumu göz önünde bulundurulduğunda, bankanın döviz kuru rejiminin geliştirilmesine ve yuanın döviz kurunun esnekliğinin artırılmasına karar verildiği belirtildi.
Gelirler artar
Çin Merkez Bankası’nın, yuanı esnek hale getireceğini açıklamasının ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, bu kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti. Strauss-Kahn, yuanın daha esnek hale gelmesiyle Çin’in hanehalkı gelirlerinin ve  ülke içi yatırımın artacağını düşündüğünü ifade etti.
Küresel ekonominin aşama aşama toparlandığı ifade edilen Çin Merkez Bankası açıklamasında, Çin  ekonomisindeki düzelmenin, artan ekonomik istikrarla birlikte daha kararlı hale geldiği kaydedildi. Bankanın açıklamasında, Çin’in dış ticaretinin daha dengeli hale geldiğine işaret edilerek, cari fazlanın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranının 2010 yılının başından bu yana gerilediği ifade edildi.
G-20’de görüşülecek
Strauss-Kahn, güçlü yuanın, Kanada’nın Toronto kentinde önümüzdeki hafta düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’nde IMF tarafından sunulacak değerlenme raporundaki görüşlerle de paralellik taşıdığını kaydetti. İsmini vermek istemeyen bir ABD Senatosu yetkilisi ise Çin’in para  birimini daha esnek hale getireceğini açıklamasını teşvik edici bulduğunu, ancak bunun Kongre’deki şahinler için yeterli olacağını sanmadığını söyledi. Çin Hükümeti ve Merkez Bankası, Çinli üreticilere yardımcı olmak amacıyla 2008 yılının sonundan itibaren yuanın değerini, ABD Doları’nın karşısında dondurmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle