GeriEkonomi Çin parası değerleniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin parası değerleniyor

Çin para birimi yüen, güne dolar karşısında değer kazanarak başladı. Çin Döviz Kuru Sistemi yüenin paritesinin ABD Doları karşısında 6,7980'ı bulduğunu açıkladı.

Böylece dün dolar karşısındaki paritesi 6,8275 olan yüen yüzde 0,43 değer kazandı. Bu, Çin'in parasını dolar karşısında yönetilen dalgalanmaya bıraktığı Temmuz 2005;den bu yana gerçekleştirilen en yüksek oran oldu.

Çin Merkez Bankası hafta sonunda döviz kuru mekanizmasında reformun hızlandırılacağını ve kur politikasının esnetileceğini bildirmiş, ancak dolar kurunda "ani ve önemli değişiklik yapılmayacağını" açıklamıştı. Yüenin paritesinde dün bir önceki işlem gününe göre değişiklik olmamıştı.

ÇİN TİCARET BAKANLIĞI: "ÇİNLİ İŞLETMELERİN REKABET GÜCÜ ARTACAK"

Öte yandan, Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dış ödemelerde denge sağlanmasının Çin parasının kur mekanizmasındaki reforma sağlam bir zemin hazırladığı ve reformun dışa yönelen Çin işletmelerinin uluslararası rekabet gücünü artıracağı ileri sürüldü.

Bakanlık sözcüsü Yao Ciien;in basında yer alan açıklamasında, kur reformunun hızlandırılmasının dış ticaret yapan Çin işletmelerini kısa vadede etkileyeceği, ancak uzun vadede bakıldığında işletmelerin mekanizmalarını düzeltmesini sağlayacağı savunuldu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle