Geri Ekonomi Çin ekonomiyi soğutmak için faiz artırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin ekonomiyi soğutmak için faiz artırıyor

Çin ekonomiyi soğutmak için faiz artırıyor
refid:6930951 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden olan Çin'deki bu yüksek tempo ve beraberinde tırmanan enflasyon oranları ekonomi yönetimini rahatsız ediyor. Çin Merkez Bankası, ekonomideki aşırı ısınmanın önüne geçmek için son 15 ayda beşinci kez faiz silahını çekti ve faizleri 0.27 puan artırdı.

Merkez Bankası'nın kararının ardından ticari bankaların 1 yıl vadeli mevduat faiz oranları yüzde 3.06'dan yüzde 3.33'e, 1 yıl vadeli kredi faiz oranları ise yüzde 6.57'den yüzde 6,84'e çıktı. Faiz artırım kararı, Çin ekonomisinde dün açıklanan ve ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yüzde  11.9 büyüdüğünü gösteren verilerin ardından geldi.

Çin ekonomisinde hız kesmek bilmeyen büyüme ve yatırımların devam etmesi, bir yandan da enflasyonun artmasına neden oluyor. Ülkedeki mal ve hizmet fiyatları yükselirken, enflasyon aylık bazda 2004 nisan ayından bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz hamlelerinin ekonomiyi bir miktar yavaşlatabileceğini, ancak çok büyük etkiler yaratmayacağını düşünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle