GeriEkonomi Çin ekonomisinde aşırı ısınma korkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin ekonomisinde aşırı ısınma korkusu

Çin'in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 9.1 oranında artması ekonomistler tarafından kaygıyla karşılandı.

Ekonomistler Çin'in bu yılın ilk 9 ayında yüzde 8.5 büyüdüğünü belirterek, bunun bir aşırı ısınma işareti olabileceğini belirttiler. Çin'in SARS krizine rağmen 2003 yılı büyüme hedefi olan yüzde 7'yi aşmasını dikkat çekici bulan ekonomistler, Çinli yetkililer tarafından ilan edilen resmi büyüme rakamlarının gerçeği yansıtmadığını, gerçek rakamların yüzde 8.5'in üzerinde olduğunu ve yüzde 11-12 büyümeye işaret ettiğini vurguladı.

Çin'deki büyümenin kaynağının yabancı sermaye girişi olduğunu kaydeden ekonomistler, bu yıl Çin'e sabit değer olarak ilk 9 ayda 440 milyar dolar girdiğini söylediler. Çin'e bu miktarda sabit sermaye girişinin 1994'ten sonraki en büyük ekonomik ısınmayı yarattığına dikkat çeken ekonomistler, aşırı ısınmanın önüne Çin'deki iç talebi kısarak geçilebileceğini ileri sürdüler. Ekonomistler; Çin hükümetinin ekonomiyi soğutmak için, kredilerin kontrolü, emlak piyasasının soğutulması ve 3 bin 800 endüstriyel parkın yapımının durdurulması gibi kararlarlar aldığını bu kararların önümüzdeki yıl ekonomideki aşırı büyümeyi kontrol altına alabileceğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle