GeriEkonomi Çin’den yuan düzeltmesi: Temel değişikliğe zemin uygun değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin’den yuan düzeltmesi: Temel değişikliğe zemin uygun değil

Çin’den yuan düzeltmesi: Temel değişikliğe zemin uygun değil
refid:15084604 ilişkili resim dosyası

Yuanın değeri konusunda “esnek davranma” kararı almasına IMF, AB ve ABD’nin memnun olduğunu gören Çin, bu konudaki mesajına açıklık getirdi.

Çin Merkez Bankası, “Yuanın değerinde major değişiklikler beklemeyin. Zemin buna uygun değil” dedi. Çin Merkez Bankası, dün internet sitesinde yaptığı açıklamada, döviz kuru rejiminin temel istikrarının korunacağını vurguladı.

İhracata darbe vurur

Açıklamada, döviz kurunu makul ve dengeli bir seviyede tutmanın ekonomik istikrara katkıda bulunacağına dikkat çekildi. Yuanın dengeli ve makul seviyede tutulmasının Çin ekonomisinin yeniden yapılandırılmasına da yardımcı olacağı belirtilirken, “Yuanın kuru konusunda değişiklik ya da büyük bir dalgalanma şu anda temel alınmıyor” denildi.

Çin basınında güçlü yuanın ihracata darbe vuracağı görüşü öne çıktı. National Business Daily gazetesi yazarı ekonomist Ye Tan, yuanın Euro karşısında yüzde 15 değer kazanmasının ihracata en az yükselen işgücü maliyetleri kadar, ihracatçılar üzerinde zorlayıcı bir baskı yaratacağına dikkat çekti. Çin Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’na akademik danışmanlık yapan Li Daokui de, Euro’nun dolar karşısında gerilemeyi sürdürmesi durumunda, yuanın da dolar karşısında değer yitireceğini söyledi. Yuanın değerini son 2 yılda dolara sabitleyen Çin’in üzerindeki baskıların, yaklaşan G-20 öncesinde giderek arttığına dikkat çekilirken, Çin Merkez Bankası’nın ilk açıklamasının içeriğinin doyurucu olmadığı yönünde eleştiriler de oldu.

Yuan zayıflayabilir

KRİZ kahini olarak tanınan ekonomist Nouriel Roubini, Çin’in para birimi yuanı esnek hale getirmek istemesinin, ABD’nin istediği gibi güçlenmesi yerine tam tersine zayıflaması anlamına gelebileceğini söyledi. Roubini, Çin’in yeni sistemi nasıl uygulamaya koyacağını görmek gerektiğini belirtti. Yuanın son aylarda Euro karşısında hızla yükseldiğini, ancak Euro’nun değer kaybını sürdürmesi durumunda paradoksal bir sonuç olarak yuanın da dolar karşısında değer kaybedebileceğini vurgulayan Roubini, “Çin, yuanın dolar karşısında değerlenmesine izin vermesi durumunda bile, bu değerlenmenin boyutu ılımlı olacaktır” dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle