GeriEkonomi Çin’den Türkiye’ye nükleer teklif
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin’den Türkiye’ye nükleer teklif

Çin’den Türkiye’ye nükleer teklif
refid:23153931 ilişkili resim dosyası

YERLİ otomotiv, yerli uçak derken, Türkiye yerli nükleer santral konusunda da tartışma yaşayacak gibi.

Türkiye’nin ikinci nükleer santralini Sinop’ta inşa etmeye talip olan Çinli CGNPC şirketinin Enerji Bakanlığı’na sunduğu teklife göre, Çinliler yarışı kazanırsa, öngörülen 8 üniteli nükleer santralin ilk reaktörü 2023 yılında devreye girerken, her yıl yeni bir reaktör devreye alınacak. Yerli yatırımcıların, Çinli imalatçılarla beraber Türkiye’de üretim yapmalarının teşvik edilmesi halinde, yerlilik payı gittikçe artarak, sekizinci reaktörün devreye gireceği 2030 yılında yüzde 80’in üzerine çıkmış olacak. Bu da Türkiye’nin o tarihte isterse “yerli nükleer santral” inşa edebilecek tecrübe ve sanayiye kavuşması anlamı taşıyor.

40 milyar dolar

Çin Guangdong Nükleer Enerji Grubu, Türkiye’de iki etap halinde, her biri bin 200 megavat (MW) gücünde, üçüncü nesil, sekiz adet ACPR 1000+ nükleer reaktör ünitesi kurmayı öneriyor. Bu da toplamda 9 bin 600 MW’lık kurulu güce karşılık geliyor. CGNPC Uluslararası Nükleer Projeler Genel Müdür Vekili Mao Chun Yang yaptığı açıklamada, şunu söyledi: “Türkiye Hazinesi’nden garanti istenmeden, tamamına yakını Çin finans kuruluşları tarafından kredilendirilecek olan bu projenin toplam bedelinin 40 milyar doları bulacağını öngörüyoruz.”

Alıcı serbest piyasa

Türkiye’den elektrik alım garantisi talep etmediklerini ifade eden CGNPC yetkilileri, şöyle devam etti: “Bu sayede nükleer santralde her yıl üretilecek 65 milyar kilovat saat (kWh) elektrik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunulan teklif mektubumuzda belirtilen koşullar çerçevesinde, Türkiye’de geliştirilen benzer projelerden en az yüzde 20 daha ucuza Türkiye halkının kullanımına sunulabilecek. Bu süre sonrasında, üretilen elektrik serbest piyasa şartlarında alıcı bulacak. Çin’de 600 bin kişi ekmek kazanıyor, Türkiye’de 60 ila 100 bin arası istihdam bekliyoruz. Yerli otomobil gibi yerli nükleer kabiliyetini Türkiye’ye kazandırmayı taahhüt ediyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle