Çin’den gelen mama yok ama 9-10 şirketin ürünleri incelenecek

Süleyman DEMİRKAN/ANKARA
16.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çin’den süt ve süttozu ürünü ithalini yasaklamakla kalmayıp, serbest bölgelere başka ülkelere ihraç edilmek üzere giren ürünlerin de toplattırıldığını bildirdi. Eker, Hürriyet’e şunları söyledi:

DİR süttozu var

Çin’den Türkiye’ye gelmiş çikolata ve çocuk maması yok. Serbest bölgede Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında işlenmek amacıyla getirilen ve yurtdışına satılan süttozu var. Biz birkaç maddelik bir eylem planı hazırladık. Çin’den gelen her türlü süt ve süt ürünü mamulünü yasakladık. İllere talimat verdik. Çin menşeili süt ve süttozu ihtiva etme ihtimali olan bisküvi ve kraker gibi ürünleri de raflardan yediemine alıp, analiz sonucuna göre işlem yapılması yönünde karar aldık.

Kendimiz analiz edeceğiz

Mamalara melamin maddesi katılması hilesi, dünyada hiçbir ülkenin düşüneceği bir şey değil. Yurtdışında analiz ettiriyorduk, şimdi bu gelişmeler üzerine derhal getirdiğimiz sistemle önümüzdeki haftadan itibaren ülkemiz laboratuvarlarında da bu analizler yapılabilecek. 9-10 firma tespit edildi. Spekülasyon olmasın diye isimlerini söylemeyeyim. Liste var. Bbürokrasiyi azaltmak için il müdürlükleri yetkili. Talimat verdik, bu firmaların depolarında raflarında varsa toplatılacak. Her ihtimale karşı önlem alındı."
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı