GeriEkonomi Çin, 5.7 trilyon dolarla dünya ikincisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin, 5.7 trilyon dolarla dünya ikincisi

ÇİN ekonomisi, 2010’da beklenenden daha hızlı büyüyerek, Japonya’yı geride bıraktı ve ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisi oldu. Çin Ulusal İstatistik Bürosu, 2010’un son çeyreğindeki büyümenin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.8 olduğunu açıkladı. Çin yönetimi 2010’un başlarında yıllık büyüme hedefini yüzde 8 olarak açıklamıştı.
Açıklanan yıllık büyüme rakamları, Çin’in 2010’da Japonya’yı geride bırakıp, ABD’nin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmasına da ilk kez resmiyet kazandırdı. Japonya’nın 2010 son çeyrek büyüme rakamları henüz açıklanmasa da Çin beklentinin üzerinde büyümesi ile Japonya’yı 40 yıllık ikincilik koltuğundan etmiş oldu.
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ekim 2010 raporuna göre dünya ekonomisinin en büyük ekonomisi 14.6 trilyon dolar GSYİH ile ABD. ABD’yi 5.7 trilyon dolar ile Çin, 5.4 trilyon dolar ile Japonya izliyor. Son çeyrek büyüme oranları ile birlikte Japonya ile Çin arasındaki farkın biraz daha açılması beklenirken, Almanya, 3.3 trilyon dolar milli gelir ile dördüncü ve Fransa da 2.6 trilyon dolar gelir ile dünyanın 5’inci büyük ekonomisi olarak yer alıyor.
Çin’de enflasyonun ana göstergelerinden biri olan Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış Aralık ayı itibarıyla yıllık bazda yüzde 4.6’yı buldu. Çin yönetimi enflasyonu kontrol altında tutamama endişesi taşıyor.

Kent, Obama ve Jintao aynı masada

ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao onuruna Beyaz Saray’da verdiği yemeğe Michelle Obama ile The Coca-Cola Company CEO’su ve Başkanı Muhtar Kent de katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle