GeriEkonomi Çin, 2005'te tekstil pazarının yarısını ele geçirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin, 2005'te tekstil pazarının yarısını ele geçirecek

2005 yılında tekstil sektöründe kotaların kalkmasıyla birlikte Çin'in dünya tekstil ve hazır giyim pazarının yüzde 50'sini ele geçireceği ileri sürülüyor.

Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı işadamı Ali Koç tarafından kurulan Competitive Advantage of Turkey, ‘‘Tekstil ve Hazırgiyim Endüstrisi İçin Sürdürülebilir Gelişme: MFA'dan ATC'ye 2005’’ başlığı ile bir rapor yayınladı. Raporda, dünya tekstil ve hazır giyim endüstrilerinde global sarsıntı ve Türkiye'ye olumsuz etkileri-2005 yılında kotasız yaşam konusu ele alındı.

DÜNYA DEVİ OLACAK

2004 yılı sonu itibariyle Multi-Fibre Anlaşması'nın ortadan kalkması ve yerine Dünya Ticaret Örgütü Tekstil ve Hazır Giyim Antlaşması (ATC) kullanılmaya başlanacağı anımsatılan raporda, bununla tekstil alanında kotaların kalkacağı ve tüm ülkelerin kotasız ve eşit şartlarda ticaret yapacağına işaret edildi. Buna göre, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Çin'in tekstil ve hazır giyim ihracatı ve üretimindeki payı artacak ve dünya toplam üretiminde yüzde 50'leri yakalayacak. Bu durumda Bangladeş ve Kamboçya gibi bu sektörlerde kota uygulaması kullanan ülkeler ise zor durumda kalacak. Bazı tekstil üretim merkezleri Çin firmaları tarafından satın alınacak.

Çin'in 10 yıl içinde dünyanın tekstil, hazırgiyim ve moda üretim merkezi olacağı kaydedilen raporda, Dünya Bankası'nca yapılan bir araştırmaya göre, 2005 itibariyle Çin'in dünya tekstil ve hazır giyim pazarının yüzde 50'sini ele geçireceğine işaret edildi. Raporda, Çin'in; tüketicisi genel olarak kalite bilinci yüksek ve ithalatı kotaya bağlı olmayan Japonya pazarının yaklaşık yüzde 80'ini elinde bulundurduğu vurgulanarak, bunun da Çin mallarının yüksek kalitede olduğunun bir göstergesi olduğu kaydedildi. Rekabet edilmesi çok güç Çin malları girdikleri pazarlardaki fiyat seviyelerini aşağılara çekerek, deflasyona neden olacak. Çin mallarının ucuz satılmasının temelinde ise ucuz işgücü maliyetleri bulunuyor.

Kotaların ortadan kalkacağı 2005 yılında yüzde 223'lük artışla Çin'in 8.7 milyon ton tüketim miktarına ulaşacağı, ABD'nin yüzde 200 artışla 9,6 milyon tonluk tüketime, Japonya'nın yüzde 170'lik artışla 3.4 milyon tonluk ve Avrupa Birliği'nin ise yüzde 150'lik artışla 8.3 milyon tonluk tüketim düzeyine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle