GeriEkonomi Çimento sektöründe toplu sözleşme imzalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çimento sektöründe toplu sözleşme imzalandı

34 çimento fabrikasında çalışan yaklaşık 4 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, TİSK Başkanı Refik Baydur ile Türkiye Çimse-İş Sendikası ve Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası yetkilileri arasında törenle imzalandı.

Sheraton Oteli'ndeki imza töreninde konuşan Başesgioğlu, Türk sendikacılığında işçi ve işveren tarafının sadece ücret konusunu ön plana almadığını, işletmelerin verimliliği ve rekabetin artırılmasına önem verdiklerini bildirdi.
 
Çimento sektöründe imzalanan toplu iş sözleşmesinin halen devam eden ve uyuşmazlıkta bulunan diğer toplu iş sözleşmelerine de örnek oluşturacağını anlatan Başesgioğlu, bu toplu iş sözleşmesinin bağıtlanmasıyla inşaat sektörünün canlılık kazanacağını bildirdi.

Başesgioğlu, ülke olarak bir kalkınma hareketinin içinde bulunulduğunu vurgulayarak, hükümet olarak bu konuda yatırım ortamının iyileştirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla bir dizi yasal önlem aldıklarını ifade etti.
 
Ülkenin en büyük sorununun işsizlik olduğuna dikkati çeken Başesgioğlu, Türk ekonomisinde son iki yılda sağlanan büyümeye karşılık, işsizliğin arzu edilen düzeyde önlenemediğini kaydetti. İşsizliği yenebilmenin en önemli ve makul yolunun ekonomik büyüme olduğunu kaydeden Başesgioğlu, ekonomideki büyümenin sürekli olmasıyla işsizliğin önlenebileceğini ifade etti.
  
Başesgioğlu, hükümet olarak özelleştirme nedeniyle mağdur olanların bu mağduriyetlerini giderme amacında olduklarını vurgulayarak, ''Geçmiş yıllardan günümüze kadar özelleştirme nedeniyle işinden olan, mağdur olan çalışanların, kamunun diğer kurumlarında çalışmalarına imkan tanıyan bir çalışma içindeyiz'' dedi.
  
Bu arada, Başesgioğlu konuşurken Sheraton Oteli'nin elektrikleri iki kez kesildi. Başesgioğlu, bunun üzerine ''Bizi konuşturmayacaklar galiba'' dedi.
   
KILIÇ VE BAYDUR'UN KONUŞMASI
 
Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise masa başında biten çimento toplu iş sözleşmesinin, çalışma barışına ve hayatına katkıda bulunacağını kaydetti. İmzalanan toplu iş sözleşmesinin özel sektörde yürütülen diğer görüşmelere de örnek olacağını anlatan Kılıç, bağıtlanan toplu iş sözleşmesinin, işçinin sorunlarını temelden gidermese bile reel kayıpların bir ölçüde karşılandığını bildirdi.

Kılıç, ekonomide istikrarlı bir ortamın yaratılması için mutlak olarak istihdamın artırılması gerektiğini belirterek, IMF ile imzalanan politikalar nedeniyle son 20 yılda 200 milyar dolar tutarında bir paranın yurtdışına çıktığını söyledi. Kılıç, özelleştirmelerde uygulanan yanlış politikalar nedeniyle işsizliğin arttığını ifade ederek, bu uygulamalarda insani, hukuki ve sosyal boyutun öne çıkarılması gerektiğini bildirdi.
  
TİSK Başkanı Refik Baydur ise dünyada modern sendikacılığın birinci koşulunun toplu iş sözleşmelerinin uzlaşma ile bitirilmesi olduğunu söyledi. Sendikacılığın ideolojik olmaktan çıkıp ülke menfaatlerini göz önüne alan bir kurum haline geldiğini belirten Baydur, bunu en güzel uygulayan Çimse-İş Sendikası'nın, diğer sendikalara güzel örnek olduğunu söyledi.
  
Baydur, Türkiye'nin işsizlik ve kaçak çalışma gibi iki büyük riskle karşı karşıya bulunduğunu belirterek, bu iki faktörün önlenememesi durumunda Türkiye'nin gelişimini engelleyeceğini söyledi. Sendikaların toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yüzde 10-15 daha fazla ücret almak yerine, iş yerlerinde yüzde 10-15 daha fazla işçi çalıştırılması için mücadele etmeleri gerektiğini belirten Baydur, bunun aksi durumunda sokaktaki aç insanların herkesi tehdit edeceğinin bilinmesi gerekeceğini kaydetti. Çimse-İş Sendikası Genel Sekreteri Hasan Akmehmet ile Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Eşref Baltalı da toplu iş sözleşmesinin masa başında bitirilmesinden memnun olduklarını kaydetti.

BİRİNCİ ALTI AY İÇ YÜZDE 9 ZAM

Türkiye Çimse-İş Sendikası ile Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile işçi ücretlerine birinci 6 ay için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 6, üçüncü 6 ay için yüzde 5, dördüncü 6 ay için ise yüzde 4 zam yapılacak.
  
Sözleşmeye göre, üçüncü ve dördüncü altı aylarda gerçekleşen enflasyon, verilen zamdan fazla olursa aşan kısmın yüzde 50'si ücretlere ilave edilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle