GeriEkonomi Çimento ihaleleri artık model olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çimento ihaleleri artık model olacak

Çimento ihaleleri artık model olacak
refid:596630 ilişkili resim dosyası

Uzanlar’ın çimento fabrikalarının satışında TMSF’ye danışmanlık yapan Garanti Yatırım’ın İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, 433 milyon dolar muhammen bedel biçilen varlıkların 1 milyar 73 milyon dolara satılmasıyla dünyada bir ilkin gerçekleştirildiğini söyledi.

/images/100/0x0/55eac95af018fbb8f896a8bf
Metin Ar, ‘Türkiye’de yerleşik olmayan çimento yatırımcılardan İtalyan, İspanyol ve Mısırlılar ihaleye katılıp fiyat artırdı. Ancak yerliler fiyatları daha da yükseltip fabrikaları aldı. Dolayısıyla sektöre yeni giriş olmadı. 9 fabrikanın ikisini Sabancı, diğer 7’sini ise küçük çimento oyuncuları aldı. Çimento sektörünün resmi değişti. Bu ihalelerde alım yapamayanlar önümüzdeki dönemde özel sektörden şirket almak veya mevcut şirketlerle ortaklık kurmak için girişimlerde bulunabilir. Bu gelişme, pazara yeni oyuncuların girmesi ve daha da önemlisi yabancı yatırımcıların girmesi açısından önemli bir adım olacaktır’ dedi.

ŞÜPHE YOK, HERKES MUTLU:

Çimento ihalelerinde uygulanan sistemin çok başarılı sonuç verdiğine de dikkat çeken Ar, ‘Türkiye çimento piyasasında 1 milyar doların üzerinde bir rakamla dünyanın en büyük satışı oldu. İhalenin dizaynı, TMSF’nin belirttiği gibi dünyada ilk yapılan bir uygulama. Çok başarılı sonuç verdi. Tüm katılımcılar ortak görüşte. Kazananların yanısıra kaybedenler de, hiç bir soru işaretine yol açmayan satışlar nedeniyle mutlu. Bu başarılı sistemi, benzeri ihalelerde de uygulamak istiyoruz. Hatta özel sektör satışlarında da bile olabilir.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle