GeriEkonomi Çimbeton halka açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çimbeton halka açılıyor

Ege Bölgesi'nin önde gelen çimento üreticilerinden Çimentaş'ın iştiraki olan Çimbeton da halka açılıyor. Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Öner Akgerman, Çimbeton'un yüzde 17'sini halka açacaklarını açıkladı. Akgerman halka açılma konusunda önceki gün İzmir'de yaptığı toplantıda şunları söyledi:

‘‘Çimbeton'un 250 milyon lira olan ödenmiş sermayesinin 590 milyar liraya artıracağız. Bu sermaye artışı nedeniyle çıkartılacak 250 milyon adet bin lira nominal değerli hisse senedi, yeniden değerleme değer artış fonundan karşılanmak üzere mevcut ortaklara bedelsiz olarak dağıtılacak. Çıkartılacak herbiri bin lira nominal değerli 90 milyon adet hisse senedi ise mevcut ortakların rüçhan haklarının kısıtlanması suretiyle halka arz edilecek. Hisselerin satış fiyatı henüz belirlenmedi. Halka arzdan sağlanacak gelir, Çimbeton'un pazardaki etkinliğini artırmak amacıyla işletme sermayesi olarak ve büyüme stratejileri çerçevesinde programlanan yatırımların finansmanında kullanılacak.’’

Sektördeki konumları ve bilançoya ilişkin bilgiler veren Çimbeton'un Genel Müdürü Ender Akkın da, şirketin kısa ve uzun vadeli finansal borcu bulunmadığını ve yüksek özkaynaklarıyla güçlü bir mali yapıya sahip olduğunu söyledi. Şirketin 1993-1996 yılları arasında brüt kar marjının yüzde 7'den yüzde 21'e yükseldiğini vurgulayan Akkın, bu yılın sonunda 373 milyar lira net kar hedeflediklerini belirtti. Ege bölgesinde 11 adet hazır beton santrali bulunan Çimbeton'un 1996 sonu net karı 213 milyar lira olarak gerçekleşti. Önceki yıllardaki rakamların yanısıra, 1997 sonu hedefi de dikkat alındığında Çimbeton'un karlılığının düşük olduğu söylenebilir. Yatırımcının bu şirkete ilgisi ise borsaya geliş fiyatı ile netleşecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle