GeriEkonomi Çiller: Sezer veto etmezse iptal davası açacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiller: Sezer veto etmezse iptal davası açacağız

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, zorda olan bankalara kaynak aktarılmasıyla ilgili çıkartılan yasanın, Cumhurbaşkanı'nca veto edilmesini umduklarını belirterek, "Veto etmezse, DYP olarak özel sektöre aktarılacak olan bu kaynakların doğru olmayacağına inandığımız için bu yasayı Anayasa Mahkemesi`ne en kısa zamanda götüreceğiz" dedi.

Çiller, partisinin İstanbul İl Başkanlığı`nda düzenlediği basın toplantısında, DYP olarak son bir hafta içinde dar gelirlinin hakkını aramak için 2 önemli atak yaptıklarını söyledi.

Bunlardan birinin doğalgaz, tüpgaz ve otogazdaki bütün vergilerin ve kar oranlarının kaldırılması için yasa teklifi, diğerinin ise insanları derinden etkileyecek olan kredi kartı sorununun çözümlenmesi olduğunu hatırlatarak, şöyle dedi:

"2 milyon kredi kartı olan vatandaş, yüksek faiz ve temerrüt faizlerinden dolayı 300-400 milyonluk bir takım borçlarını 4-5 milyaraçıkmış buldular. Bu krizi vatandaş yaratmadı. Bu faizler yükseldi ve ödenmez hale geldi. Vatandaş, kredi kartından vazgeçti. Banka parasını alamıyor. Burada bir çözüm getiren yasa teklifini Meclis`e verdik."

Çiller, bunun için gerekli kaynağın trilyonlarla ifade edilebilecek boyutta olduğunu savunarak, kısıtlı bir zamanda, az bir kaynakla bu sorunun halledilebileceğini söyledi.

Hükümetin, dar gelirliye bir kaç trilyonu esirgerken, daha geçen gün Meclis`te, vatandaşın vergileriyle ödenmek üzere alınacak borçlardan katrilyonları banka kesimine aktarmak üzere bir tasarıyı kanunlaştırdığını hatırlatan Çiller, "Bunu şiddetle halk adına protesto ediyorum. Bu bir suç ortaklığıdır. Koalisyon ortaklığı suç ortaklığına dönüşmüştür" diye konuştu.

BANKA MEMURUNUN DOKUNULMAZLIĞI

Çiller, katrilyonları verecek olan memurların dokunulmazlık statüsüne alınmasını da eleştirerek, şu görüşleri dile getirdi:

"Nasıl işleyecek bu? Bir kaynak aktarılacak, bu kaynaktan oradakimemur istediğinin faizini silecek, istediğinin kredisini silecek, taksitlendirecek. İstediğini, istediğine yapacak, ama cezai sorumluluğu olmayacak. Görev ihmali vesaire gibi biçimde sorgulanamayacak. Hatta Danıştay`a gitmeyecek."

Çiller, en kötü ihtimalle "yolsuzluk yaptın, bu kaynakları iç ettin" derlerse memurun sadece mal varlığı ile sınırlı kalınacağını belirterek, böyle bir sorumsuz anlayışı hiç kimsenin onaylamasının mümkün olmadığını söyledi.

"Kime ne vereceksiniz. Niçin bunu vereceklerin cezai bir takım sorumluluklarını bu reddeye indiriyorsunuz" diye soran Çiller, "Bu millet bunun hesabını sandıkta sorar. Sandıktan sonra da biz sorarız sizden. Bunu size söylüyorum" dedi.

Çiller, partisinden bir grubun, önümüzdeki günlerde Türkmen doğalgazıyla ilgili araştırma yapmak üzere bu ülkeye gideceğini belirterek, meseleyi milletin önüne somut belgelerle koyacaklarını anlattı.

Hükümete yönelik doğalgaz ve özellikle de bankacılık yasasına ilişkin bir takım takiplerinin devam edeceğini de ifade eden Çiller, "Umarız, Cumhurbaşkanı bu yasayı veto eder. Eğer veto etmezse, DYP olarak özel sektöre aktarılacak olan bu kaynakların doğru olmadığına inandığımız için bu yasayı Anayasa Mahkemesi'ne en kısa zamanda götüreceğiz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle