GeriEkonomi Çilek hasadı başladığı gibi "mutlu" tamamlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çilek hasadı başladığı gibi "mutlu" tamamlandı

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden olan Mersin'in Silifke ilçesinde, çilek hasadı tamamlanırken, hasadın başından sonuna kadar oluşan fiyatların üreticiyi sevindirdiği bildirildi.

Silifke İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, yaptığı açıklamada, ilçede mart ayı sonunda başlayan çilek hasadının tamamlandığını, hasadı yapılan 80 bin ton çileğin yaklaşık 15 bin tonunun Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Polonya, Macaristan'a ihraç edildiğini, 65 bin ton çileğin ise iç piyasada tüketildiğini kaydetti.

İhracatlık çileğin kilosunun 1,40-1,50 lira arasında, yurt içine verilen çileğin ise 1-1,20 lira arasında değişen fiyatlardan satıldığını ifade eden Gün, sezon boyunca kilosu 1 liranın altına düşmeyen çilekte hiçbir sorunun yaşanmadığını belirtti.

Hasadı mutlu başlayıp mutlu bitiren üreticilerin, gelecek yılın hazırlıklarına şimdiden başladıklarını anlatan Gün, “İkinci yılını dolduran çilek fideleri sökülerek yerine yeni ekim yapılmaya başladı. Önümüzdeki yıl da yine 20 bin dönüm civarında üretim alanının olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

ÜRETİM MALİYETİ

Bir dönüm çilek bahçesinin, fide, naylon, gübre, ilaç ve işçilik dahil 2 bin 500 liraya mal olduğunu, aynı alandan ortalama 4 ile 6 ton arasında ürün hasat edilebildiğini belirten Gün, şunları söyledi:

“Bu yıl ürün kalitesi çok, hasat dönemi uzundu. Bunların yanında ihracat yaptığımız ülkeler de arttı ve hiçbir sorun yaşamadık. Ayrıca hava sıcaklıklarının etkisiyle çileğin erken çıkması da üreticimiz için büyük bir kazanç oldu.”

Gün, çiftçilerin, bahçelerini iki yılda bir yeniden kurması, organik gübre ve frigolu fidan kullanılması nedeniyle Silifke çileğinin iri, kaliteli ve yüksek verimli olmasını sağladığını ifade ederek, “Üretimini yaptığımız çilekler tahlil edilerek kimyasal ilaç kalıntısı olup olmadığı araştırılıyor. Bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Ürünlerimizi yurt içi ve yurt dışında gönül rahatlığıyla satıya sunuyoruz” diye konuştu.

HER YIL 10 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLANIYOR

Silifke'de çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığına vurgu yapan Gün, şöyle devam etti:

“Temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanıp dikimin yapılması, ardından gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci haziran ayına kadar devam eder. Silifke'de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşır. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş'tan gelen işçiler de çalışıyor. Bu da Silifke'de önemli bir istihdam yaratıyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle