GeriEkonomi Çıktık açık alınla
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çıktık açık alınla

Çıktık açık alınla
refid:21964435 ilişkili resim dosyası

DÜNYADA sponsorluk pazarı 40 milyar doları bulurken Türk markaları da uluslararası arenada büyümenin yolunu ‘spor’da gördü.

 THY, Ramsey, Türk Telekom, Efes Pilsen, Beko ve Avea, dünya çapındaki bir çok spor kulubüne sponsor olurken bu markalara dün de Denizbank eklendi. 7 şirket 6 farklı ülkede basketbol ve futbola yatırım yaparken, şirketler bu anlaşmalarla dünyanın önemli markaları arasına girmeyi hedefliyor.

DÜNYANIN en önemli spor organizasyonları ve kulüplerine sponsor olan Türk şirketleri, Avrupa’da markalarını güçlendiriyor. Rusya’dan Litvanya’ya, İtalya’dan İngiltere’ye, Almanya’dan İspanya’ya kadar bir çok ülkede sponsorlukları bulunan Beko, Türk Hava Yolları (THY), Ramsey, Türk Telekom, Avea, Denizbank ve Efes Pilsen Avrupa’da basketbol ve futbola para aktarıyor. Kulüplerin teknik sponsorları arasında olan bu şirketler Barcelona, Manchester United, Liverpool ve Valencia gibi dünya devlerini tanıtımlarında kullanıyor. 

/images/100/0x0/55eb69caf018fbb8f8bf8086

FUTBOL SPONSORLUKLARI

Dünyada spor sponsorluklarının payı 40 milyar doları bulurken, en büyük yatırım futbola yapılıyor. Özellikle en değerli 3 lig Alman Bundesliga, İngiltere Premier Ligi ve İspanya La Liga Avrupa futbol sponsorluklarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Türk şirketleri de İspanya ve İngiltere’de futbol yatırımlarıyla öne çıkıyor. THY, Barcelona’nın yıldız oyuncusu Messi’nin de sponsorları arasında yer alıyor. THY’nin bir diğer futbol sponsorluğu ise Manchester United. Avrupa futboluna sponsor olan Türk şirketleri arasında Ramsey ve Beko da bulunuyor.

AVRUPA BASKETİNE DESTEK

Türk şirketleri son yıllarda Türkiye’de de gelişme gösteren basketbola yatırımlarını arttırıyor. Özellikle Avrupa’da basketbol severlerin yakından takip ettiği Euroleague’de iki Türk şirketi yer alıyor. THY ligin isim sponsorluğunu üstlenirken Efes Pilsen de ligin ana sponsorları arasında bulunuyor. THY kulüp bazında da basketbola destek verirken en büyük yatırımı Beko yapıyor. Avrupa’da 4 farklı ülkede basketbol liglerinin isim sponsorluğunu yapan Beko, yatırımlarını arttırıyor.

ManU’ya 3’üncü Türk şirket

SON dönemlerde yaptığı çalışmalarla Türk şirketlerini teker teker toplayan İngiliz futbol devi Manchester United THY ve Türk Telekom’dan sonra Denizbank’la da yeni bir anlaşma yaptı. Kulübün Türkiye’deki futbol taraftar kartlarını hazırlayacak olan Denizbank, 15 bin taraftara “Manchester United Bonus Card”ı vermeye hazırlanıyor.

GELİRLERİMİZ ARTIYOR

Türk şirketleriyle yaptıkları çalışmalardan mutlu olduklarını dile getiren Manchester United Pazarlama Direktörü Nick Humpreys, şöyle konuştu: “Özellikle THY ve Türk Telekom ile yaptığımız işbirlikleri bizim için çok iyi gidiyor. Hem gelirler açısından hem de markaların ilgisi Manchester United taraftarını da sevindiriyor. Denizbank ile yaptığımız bu anlaşmayla gelirlerimizi arttırmayı hedefliyoruz. Bu tür anlaşmaları dünyanın bir çok ülkesinde gerçekleştiriyoruz.”

Rakamlarla MANU

· Kulübün dünyada 659 milyon taraftarı var.

· Geçtiğimiz sezon takımın maçları 211 ülkede canlı izlendi.

· 2011’de kulübün lisanslı taraftar ürünleri 130 ülkede satıldı.

· Dünyada Manchester United markalı 5 milyon ürün satıldı.

 
Türkiye’de 15 bin taraftarı var

YAPTIKLARI araştırmalara göre Manchester United’ın Türkiye’de 15 bin taraftarı bulunduğunu belirten Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, şöyle konuştu: “Avrupa futbol pazarı 22 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Bunda da şirketlerin yatırımları etkili oldu. Son dönemlerde taarftarlara özel çıkartılan ürünler büyük ilgi görüyor. Biz de Avrupalı takımlarla yeni çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de taraftarı bulunan yabancı kulüplerle bu tür anlaşmalar gerçekleştirebiliriz.”

 
Hangi şirket nereye sponsor

 Beko

· Alman basketbol ligi isim sponsoru.

· Rusya basketbol ligi isim sponsoru.

· İtalya basketbol ligi isim sponsoru..

· Litvanya basketbol ligi isim sponsoru.

· FA Cup’a (İngiltere Federasyon Kupası) sponsoru.

Türk Hava Yolları (THY)

· Manchester United’ın teknik sponsoru.

· Euroleague’in isim sponsoru.

· Valencia Basketbol takımı teknik sponsoru.

Efes Pilsen

· Euroleague ana sponsoru.

· Rusya Milli Takımı ana sponsoru.

Ramsey

· Liverpool giyim sponsoru.

Türk Telekom

· Manchester United’ın mobil ve online oyun pazarlama hakkına sahip.

Avea

· Barcelona’nın Türkiye resmi telekomünikasyon iş ortağı oldu.

Denizbank

· Manchester United Bonus Card’ı taraftarlara sunuyor.

 

Dünya sponsorluk harcamaları Yıl Harcama (milyar dolar)

------------------------------

2004 23.1

2005 24.2

2006 26.7

2007 29.2

2008 32.4

2009 31.4

2010 34.9

2011 35.1

2012 39.1

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle