GeriEkonomi Çikita muzda büyük kavga
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çikita muzda büyük kavga

Çikita muzda büyük kavga
refid:27015296 ilişkili resim dosyası

Muz şirketi Chiquita'yı almak için gerçekleşen mücadele alevlendi. İrlandalı Fyffes şirketinin 1 milyar dolarlık teklifine karşılık iki dev Brezilyalı aile 1.25 milyar dolarlık teklif yaptı. İki aile temsilciler hissedarları ikna etmek için dün gece telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

ABD'li muz şirketi Chiquita hisseleri üzerinde büyük kavga devam ediyor. Şirketin hissedarları İrlandalı Fyffes şirketinden Mart ayında gelen 1 milyar dolarlık ortaklık teklifini değerlendirirken Brezilyalı iki aileden flaş hamle geldi. Dünyanın en zengin ikinci bankacısı olan Brezilyalı Joseph Safra ile Brezilyalı portakal üreticisi Cutrale ailesi temsilcileri dün gece hissedarları arayıp bu teklifi reddetmelerini önerdi.

Safra ve Cutrale aileleri hissedarlara kendilerinin sunduğu 1.25 milyar dolarlık teklifi kabul etmelerini söyledi.

Çikita muzda büyük kavga 1 MİLYAR DOLARLIK ÇİKİTA

Analistler İrlandalı firmanın hisse başına teklifinin ucuz olduğunu Brezilyalı ailelerin 13 dolarlık hisse başı fiyat teklifi ile yarışta öne geçtiğini bildirdi. Ayrıca analistler Brezilyalı ailelerin fiyatı hisse başına 15 dolara çıkarmaya da hazır olduklarını söyledi.

SEKTÖRÜ ŞOKE ETTİ
Ayrıca İrlandalı Fyffes'in teklifinde başka bir endişe de birleşmenin bir tekel yaratacak olması. Bu birleşme durumunda dünyanın muz üretiminin yüzde 80'i tek bir şirkete geçmiş olacak. Yine de Brezilyalı ailelerin Chiquita şirketiyle ilgilenmeleri büyük sürpriz olarak karşılandı. Brezilyalı aileler geçen hafta 611 milyon dolar ve şirketin borçlarını üstlenme teklifi yapmış Chiquita hissedarları bu teklifi reddetmişti. Reddedilen teklifin ardından Brezilyalı ailelerden yeni bir teklif beklenmiyordu.

Geçmişte siyasi çekişmelere konu olan muz endüstrisi bu sene ise ölümcül bir mantarın yayılmasıyla büyük yara almıştı.

Çikita muzda büyük kavga DÜNYA MUZ ALARMI VERDİ

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle