GeriEkonomi Çiftçi beyanına ek süre
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiftçi beyanına ek süre

Küçük çiftçi muafiyet tutarının yükseltileceği beklentisi ile bugüne kadar gelir vergisi beyannamesi vermeyen çiftçilere kolaylık sağlandı.

Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile ilgili yaptığı yazılı açıklamaya göre, bu durumda olan çiftçilere, mart ayı sonuna kadar vergi dairelerine başvurmaları halinde beyanname vermeleri için bir aya kadar ek süre verilecek.

Açıklamada, 1997 yılı için beyanname vermek zorunda olan zirai kazanç mükelleflerinin zor durumda kaldıkları belirtilerek, 31 Mart 1998 Salı günü mesai saati sonuna kadar bağlı

oldukları vergi dairelerine dilekçe ile başvuran mükelleflere, ilgili defterdarlıkça Nisan ayı sonuna kadar ek süre verileceği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, zirai kazançları dışında beyan etmek zorunda oldukları diğer gelirleri de bulunan mükelleflerin, bu gelirleri için süresinde beyanname verecekleri ifade edildi.

Maliye Bakanlığı açıklamasında, zirai kazançlarıyla birlikte diğer gelirlerini de bildiren çiftçilerden, toplam gelir içindeki zirai kazançları yüzde 75 ve daha yüksek nispette olanlar için, 1997 yılına ait gelirleri dolayısıyla tahakkuk ettirilecek gelir vergilerinin, Ekim-Kasım-Aralık aylarında üç eşit taksitte ödeneceği bildirildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle