GeriEkonomi Çiçek’ten Başbakan’ın gezisine ‘gezen tilki yatan aslandan kârlı’ savunması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiçek’ten Başbakan’ın gezisine ‘gezen tilki yatan aslandan kârlı’ savunması

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurtdışı gezileri ve uçaklarıyla ilgili eleştirileri yanıtlarken, “Gezen tilki, yatan aslandan kârlıdır” benzetmesi yaptı.

Çiçek, “Önceki dönemlerde de Başbakanlık’a alınan uçaklar eleştiri konusu olmuştu. Başbakan’ın uçak alması eleştiri konusu olmamalı. Eğer bir Başbakan bu uçağı devlet hizmeti dışında kullanıyorsa, bu eleştirilmeli, tepki gösterilmeli” dedi.

Turistik gezi değil ki

Cemil Çiçek, muhalefetten yükselen, “Başbakan geziyor” eleştirisine, “Eeee turistik geziye gitmiyor ki. İşi niye böyle bir mecraya sokup konuyu değerlendiriyorsunuz” yanıtı verdi. Çiçek, Başbakanlık havuzunda 3 uçak bulunduğunu, bunları Cumhurbaşkanı, Başbakan ile gerektikçe bakanların kullandıklarını vurguladı.

BM’de 151 oy nasıl oldu

Türkiye’nin dış politikada haklı olduğu davaların en başında Kıbrıs konusunun geldiğine değinen Çiçek, şöyle konuştu: “Kıbrıs konusu ne zaman BM’ye gitse 6 oydan fazla alamamış. Demek ki bizden önce konu anlatılamamış. Geçtiğimiz yıl BM’nin oylamasında 151 oy aldık. Nasıl oldu bu? Bir yere gitmezseniz, konuşmazsanız, davanızı anlatmazsanız, kendinizi tanıtmazsanız... Bakın gezen tilki, yatan  aslandan kârlıdır. Şimdi yattığınız sürece hiç kimse bir şey getirmez.  Gezeceksiniz, gideceksiniz, konuşacaksınız, tartışacaksınız, mühim olan ülkemizin  bundan neler kazandığı.”

Çark nasıl dönecek

Türkiye’nin petrol geliri olmadığını anımsatan Çiçek, şunları dile getirdi: “Bizim öyle avantadan ülkemize aktaracağımız kaynaklar yok. Gidip vatandaşımızın üretimini dış dünyada pazarlayacaksınız ki devletin çarkını döndürebilesiniz. Afrika’ya gitmezseniz, Güney Amerika’ya gitmezseniz, hatta yanı başımızdaki komşularımıza gitmezseniz, o zaman Türkiye’nin çarkını nasıl döndüreceksiniz?”

Ülkenin menfaati için

Bazı ülkelerde Başbakanların seçildiği günün ertesinde yurt dışı gezisi yaptığını anlatan Çiçek, “Bu ziyaretlerin, görüşmelerin tamamı devletin, ülkenin  menfaati içindir. Bir Başbakan kendi ülkesinin menfaatini korumayacak mı? Bunun için çaba göstermeyecek mi?” diye sordu. Bu tür tartışmalardan siyaset kurumunun zarar göreceğini vurgulayan Çiçek, şu görüşleri savundu: “Ben geçmiş zamanda gördüm bunları. Bütçe görüşmelerinde Başbakana  yönelik benzer ifadeler söylendi, kendileri iktidara geldiklerinde söylediklerinin 5 misli fazlasını yaptılar. İnşallah gün olur vatandaşla gönül bağını kurarsınız da vatandaş bizi iktidara getirdi belki sizi de getirebilir.  Vatandaş hepimizi izliyor. Geldiğinizde göreceksiniz.”

CHP: Obama bile ikinci uçak alımını iptal etti

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, ekonomik kriz nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama’nın ikinci uçak alımını iptal ettiğini hatırlatarak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ise 62 milyon dolara 3’üncü bir uçak almasını eleştirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle