Çiçek, ‘sosyal problem’ dedi Kart Tasarısı imzaya açıldı

Hürriyet Haber
06.10.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kredi Kartları Kanun Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını açıkladı. Cemil Çiçek, ‘Serbest piyasa başıboş piyasa anlamına gelmesin. Kredi kartı olayı sosyal problem haline dönüştü’ dedi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca (BDDK) yaklaşık altı ay önce Devlet Bakanı Abdüllatif Şener’e gönderilen Kredi Kartları Kanunu tasarısı, nihayet Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek tasarının kısa süre içinde TBMM’ye gönderileceğini açıkladı. Çiçek, ‘Serbest piyasa, başıboş piyasa anlamına gelmemelidir’ dedi.

SOSYAL PROBLEM:

Bakanlar Kurulu’nda, Şener’in tasarı hakkında bilgi verdiğini belirten Çiçek, bu konunun sosyal problem haline geldiğini vurguladı. Banka kartları ve kredi kartları konusunda, aradan 12 yıl geçmiş olmasına rağmen derli toplu düzenleme yapılmadığını, bu arada da kart sayısının arttığını vurgulayan Çiçek, 2000’de 13 milyon 408 bin olan kredi kartı sayısının, 2004’de 26 milyon 681 bine ulaştığını, banka kartı sayısının ise 43 milyonu aştığını anlattı. Kredi kartı kullanımının arttıkça, yakınmaların da arttığını, kuruluşların uygulamalarında da farklılıklar olduğuna dikkat çeken Çiçek, ‘Faiz oranı farklı, tutar farklı’ dedi.

FAİZ ÖLÇÜSÜ VAR MI:

Çiçek, ‘Kredi kartları limitinin belirlenmesinde ne kıstas alınacak? Faiz oranlarının belirlenmesinde ölçü var mı? Eskiden faizler bakiyeye değil borcun tamamına uygulanıyordu, bu konudaki düzenlemeler nelerdir?’ sorusunu şöyle yanıtladı: Serbest piyasa şartlarını dikkate almamız gerekiyor. Serbest piyasa, başıboş piyasa anlamına gelmemelidir. Bu ikisini dengeleyecek bir kısım kriterler tespit edilmiştir. Bir taraftan tüketicileri korumak lazım, öbür taraftan bankacılık sistemini tıkayacak bir kısım kuralları da getirmememiz lazım. Aşırılıklara kaçmadan iki hususu da dengelemek söz konusu olabilir. Bir taraftan tüketiciyi koruyalım ama sistemi tıkamayalım. Sistemi tıkarsanız bu defa daha sonra o kartların verilmesi zorlaşır. Sağladığı avantajlardan Türkiye istifade edemez. Bu ikisini dengede tutmamız gerekiyor. Bununla ilgili kriterler tasarıda var.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı