GeriEkonomi Çiçek pazarı büyüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiçek pazarı büyüyor

Flora Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Yazıcı, yıl sonu ciro hedeflerinin 50 milyon YTL olduğunu bildirdi.

Yazıcı, kooperatif şubesinin açılışı için geldiği Adana'da, Türkiye çiçekçilik sektörünün her geçen yıl yeni yatırımlarla büyüdüğünü söyledi.

Kooperatiflerine bağlı 4 bin 720 üretici ile sektöre hizmet verdiklerini anlatan Yazıcı, “2001'den bu yana önemli atılımlar gerçekleştirdik. Şube sayımızı 15'e çıkardık. Üretici sayımız da her geçen gün artıyor” dedi.
Mezatlardaki satışların yaşanan ekonomik dalgalanmalardan çok fazla etkilenmediğini ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:

“Kooperatif olarak satışlarımızı artırmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Kendimize yılbaşında bir hedef koyduk. Yatırımlarımızı devam ettiriyoruz, bunun bir halkası da açılışını gerçekleştirdiğimiz Adana şubesi. Geçen yıl KDV'siz 40 milyon YTL'lik bir ciro yaptık. Bu yıl ki hedefimiz ise 50 milyon YTL. 800 bin kutu olan çiçek satışımızı ise 1 milyona çıkarmak istiyoruz.”

Yazıcı, hedeflerine ulaşmalarında özellikle 24 Kasım Öğretmenler Günü ve yaklaşan yılbaşında gerçekleşen satışların da etkili olacağını bildirdi.

ANTALYA'YA İHRACATA YÖNELİK MEZAT

Yazıcı ülke genelinde 15 bin esnafa yönelik yaptıkları satışların yanı sıra ihracata yönelik çalışmalarının da sürdüğünü söyledi.

İzmir mezadında günlük bir milyon karanfilin ihracat yapan firmalara açık artırma usulü ile satıldığını anımsatan Yazıcı, “İzmir'den sonra, Antalya'da da ihracata yönelik 5 dönüm üzerinde kurduğumuz mezadımız önümüzdeki günlerde satışa başlayacak” dedi.

Antalya mezadının soğuk hava depoları ve modern yapısı ile bin metre kare kapalı alanda ihracat yapan firmalara hizmet vereceğini ifade eden Yazıcı, mezatta özellikle cerbera çiçeğinin satışının yapılacağını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle