GeriEkonomi Çiçek: İmar'da çalışmalar son noktaya geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiçek: İmar'da çalışmalar son noktaya geldi

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, İmar Bankası mudileriyle ilgili teknik çalışmaların son noktaya geldiğini belirterek gerekli açıklamanın Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, tarafından yapılacağını söyledi.

Çiçek, yaklaşık 4 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere, toplantının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, İmar Bankası mudileriyle ilgili konunun değerlendirildiğini ifade eden Çiçek, bu konu ile ilgili teknik çalışmaların son noktaya geldiğini, bir iki günlük bir çalışmanın ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in, kamuoyuna bu konuyla ilgili bilgi sunacağını ifade etti.

"ARKA ARKAYA BATAN BANKALARIN HEPSİNİN HESABINI VATANDAŞ ÖDÜYOR"

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmar Bankası mudilerine yapılacak ödemelerle ilgli bir soruya karşılık da Çiçek, şunları söyledi: ''1-2 günlük bir çalışma daha yapmak gerekecek. Çalışma yapıldıktan sonra, Sayın Abdüllatif Şener bir açıklama yapacaktır. Konu değişik boyutludur. Bir tarafta bonolarla ilgili, öbür taraftan ticari yasaklarla ilgili konu var. Bir tarafta ticari yasak olmayan ve bu bankaya para yatırmış vatandaşların durumları var. Dolayısıyla, değişik boyutlarda olması nedeniyle bunların bir kısmı yasama çalışması gerektirecektir, kanun çıkarmak gerekecektir. Bir kısmı ile ilgili belki Bakanlar Kurulu kararı gerekecektir. Tek bir formülle halletmek de mümkün gözükmüyor olabilir. Bu ve buna benzer hukuki çalışmaları 1-2 gün içinde bitirecekler.''

Çiçek, bir başka soru üzerine, 8.5 milyar dolarlık ABD kredisinin bugünkü toplantıda gündeme gelmediğini bildirdi.

Kamu Yönetimi Reformu Temel Kanun Tasarısı'nın hangi aşamada olduğuna ilişkin soruyu yanıtlarken de Çiçek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşüldüğünü, telkin ve tavsiyelerinin değerlendirildiğini ve tasarının imzaya açıldığını söyledi. Yasa tasarısının çok kapsamlı olduğunu dile getiren Çiçek, demokratikleşme ve mali konularda önemli adımlar attıklarını, ancak idari nitelikli olarak en temel yasanın bu kanun olduğunu belirtti.
Çiçek, birçok hükümetin programında, birçok partinin seçim beyannamesinde olmasına rağmen kaliteli bir kamu hizmetinin sunulabilmesi, şeffaf bir devlet yönetiminin tesis edilebilmesi açısından bu reformun çok önemli olduğunu kaydetti.
  
İmar Bankası mudilerine bayramdan önce bir ödeme yapılıp yapılmayacağı ve ödemelerin nasıl yapılacağına ilişkin soruları yanıtlarken de Çiçek, ''Bu olay açıklanabilecek bir konu değil. Maalesef arka arkaya batan bankaların hesabını vatandaş ödüyor. Dolayısıyla, vatandaşı da hesaba katarak bir ödemenin dikkate alınması gerekiyor'' dedi.
 
KAMU YÖNETİMİ YASASI İMZAYA AÇILDI

Toplantıda, TBMM'ye sevk edilecek ve TBMM gündeminde bulunan kanun tasarılarının görüşüldüğünü belirten Çiçek, TBMM'nin ilk toplantısında mali yönetimi disiplin altına almayı amaçlayan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu Tasarısı, batık bankalara ilişkin tahsilatın hızlandırılmasına imkan sağlayan Bankalar Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın öncelikle çıkarılmasını arzu ettiklerini söyledi.
  
Toplantıda, Kamu Yönetimi Temel Kanun Tasarısı'nın da görüşüldüğünü ifade eden Çiçek, bu tasarının kamu yönetiminde reform niteliği taşıdığını söyledi. Çiçek, tasarının, uzun bir komisyon çalışmasından sonra iki defa da Bakanlar Kurulu'ndaki çalışma toplantısında gündeme geldiğini hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de bilgisine sunulduğunu kaydetti. Tasarıya bugün son şeklinin verildiğini söyleyen Çiçek, bu hafta Perşembe veya Cuma günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan veya görevlendireceği bir bakanın, tasarı hakkında detaylı bilgi vereceğini bildirdi. Çiçek, tasarının imzaya açıldığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle