GeriEkonomi Chrysler Amerika’da üretime ’iflas’ molası verdi, alacaklı listesinden Gates Vakfı çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chrysler Amerika’da üretime ’iflas’ molası verdi, alacaklı listesinden Gates Vakfı çıktı

Chrysler Amerika’da üretime ’iflas’ molası verdi, alacaklı listesinden Gates Vakfı çıktı
refid:11565581 ilişkili resim dosyası

ABD’li otomotiv üreticisi Chrysler’in iflas koruma başvurusunun ilk duruşması, Yargıç Arthur Gonzalez başkanlığında önceki gün New York’ta yapıldı.

Chrysler tarafından Manhattan Mahkemesi’ne sunulan dosyalarda yer alan 6.9 milyar dolarlık ’alacaklı listesinde’ Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın da bulunduğu ortaya çıktı. JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Citigroup’tan oluşan dört büyük bankanın alacakları Chrysler’in borçlarının yüzde 70’ini oluştururken, alacaklı listesinde Yale ve Kentucky gibi ABD’nin önde gelen üniversitelerinin de yer aldığı kaydedildi.

Chrysler’in iflas koruma başvurusuyla ilgili davanın görüldüğü ilk duruşmada Yargıç Gonzalez, çalışanların maaşlarının ödenmesi ile müşterilere satın aldıkları araçlar için verilen garantilerin devam etmesine karar verdi. Chrysler’in avukatı Corinne Ball, duruşmada iflas korumasındaki şirketin yeniden yapılanma sürecinin 60 gün içerisinde tamamlanmasını umduğunu belirterek, "Duruşmalarda hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz" dedi. Ball, yarınki duruşmada federal iflas yasasının 363 nolu bölümüne göre şirket varlıklarının yeni Chrysler’e satışının onaylanmasını talep edeceklerini vurgulayarak, "Fiat ortaklığının onayı için bir tarih belirlenmesini bekliyoruz. Ayrıca, ABD ve Kanada hükümetleri tarafından sağlanan 4.5 milyar dolarlık kredi desteğini kullanma izni isteyeceğiz" diye konuştu.

Chrysler, iflas mahkemesi süreci boyunca Kuzey Amerika’daki birçok fabrikasında üretime ara vereceğini açıkladı. Mahkemeye sunulan belgelere göre, Chrysler yeniden yapılanma sürecinde daha önce kapatacağını açıkladığı 5 fabrikaya ek olarak Michigan, Missouri, Ohio ve Wisconsin’deki üretim tesislerini kapatacak. Bu fabrikalarda çalışan 4 bin 800 kişi ise diğer tesislere aktarılacak. Chrysler ayrıca, 8 fabrikası dışındaki bütün varlıklarını İtalyan Fiat’ın ilk etapta yüzde 20 ile ortak olacağı yeni şirkete satacak.

Başkan emekliye ayrılıyor

Chrysler Başkanı Tom LaSorda’nın da otomotiv üreticisinden ayrılacağı belirtildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Chrysler’e 2000 yılında gelen 54 yaşındaki LaSorda’nın en kısa sürede emekliye ayrılacağı kaydedildi. Chrysler CEO’su Robert Nardelli ise daha önce 60 günlük iflas koruma sürecinin sonunda görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

Fiat, Alman hükümetine Opel planını sunacak

CHRYSLER ortaklığından sonra gözüne alman Opel’i kestiren İtalyan Fiat’ın Alman hükümetine bir satın alma plan sunmaya hazırlandığı belirtildi. Alman Sueddeutsche Zeitung ve Focus dergisi, Fiat CEO’su Sergio Marchionne’nin yarın Alman Ekonomi Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile birara gelip, Opel’i satın almak için teklif vereceğini yazdı. Kanadalı otomotiv yedek parça üreticisi Magna International Inc. da daha önce Opel ile ilgilendiklerini açıklayıp Alman hükümeti yetkilileriyle görüşmüştü. Opel’in ayakta kalabilmesi için 3.3 milyar Euro’luk acil kaynağa ihtiyacı bulunuyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle