GeriEkonomi CHP'den kamu görevlileri için Meclis'e kanun teklifi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'den kamu görevlileri için Meclis'e kanun teklifi

CHP'den kamu görevlileri için Meclis'e kanun teklifi
refid:29731605 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Tekin Bingöl ile Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı'na Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda Değişiklik Yapılması hakkında kanun teklifi verdi.

Kanun teklifinin gerekçesi için "Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde yapılacak artış yıllık enflasyon oranın altında olamaz. Bu husus toplu sözleşme görüşmelerinin tarafları arasında pazarlık konusu dahi yapılamaz. Toplu sözleşme görüşmeleri kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine yıllık enflasyon oranında verilecek olan zamma ilave olarak getirilecek zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılır" denildi.

"KANUN TEKLİFİNİN AMACI EMEKÇİLERİN HAKLARINI HUKUK KURALLARIYLA GÜVENCE ALTINA ALMAKTIR"
Kamu görevlileri için Meclis Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinin gerekçesinde yıllık enflasyon oranında maaş artışını vazgeçilmez bir kural haline getirmenin amaçlandığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

"2013 yılında Hükümet ile yetkili konfederasyon arasında imzalanan toplu sözleşme, dünya sendikacılık tarihine büyük bir skandal olarak kaydedilmiştir. Bu toplu sözleşme ile Türkiye'de memurlar ve memur emeklileri büyük bir ihanete uğramış; adeta sofralarından ekmekleri, ceplerinden paraları gasp edilmiştir. Memurlar ve memur emeklileri adına bu skandala imza atan dönemin yetkili konfederasyon başkanı ise 2015 Genel Seçimlerinde iktidar partisinden milletvekili yapılarak adeta ödüllendirilmiştir. 2013 Toplu sözleşme görüşmelerinde Hükümetin yüzde 3+3 zam teklifini reddeden yetkili konfederasyon, 2014 yılı için kamu çalışanlarının maaşlarına 123 TL seyyanen zam yapılmasını yeterli bulurken, enflasyon farkı ve Temmuz ayı zammından feragat etmiştir. 2015 yılı için ise sadece maaşlara yapılacak yüzde 3+3 zam kabul edilmiş, enflasyon farkından ise yine vazgeçilmiştir. Oysa asıl olan öncelikle kamu görevlilerinin maaşlarının enflasyon karşısında korunmasıdır. Toplu sözleşme görüşmeleri ancak bu enflasyon oranındaki artışın üzerine yapılacak olan zam ve diğer mali ve sosyal haklar için gerçekleştirilebilir. Nitekim Hükümetin 2014 yılsonu enflasyon tahminini yüzde 5,3 iken yüzde 9,4'e çıkmış, yetkili sendikanın yıllık enflasyon farkını göz ardı ederek kabul ettiği 123 TL'lik zam, memur ve memur emeklilerinin maaşlarında her ay 41 lira ile 578 lira arasında kayba yol açmıştır. Enflasyon farkının uygulanmaması, memur ve emeklileri sadece 2014'te değil, 2015 yılında da büyük zarara uğratmıştır. Yeni yıl zammı, enflasyon karşısında eriyen 2014 maaşlarına yapıldığı için en düşük dereceli memur 2015 yılı boyunca her ay 63 lira, müsteşarlar da her ay 595 lira eksik maaş almak durumunda kalmıştır. Oysa toplu sözleşmeye enflasyon farkı maddesi konulmuş olsaydı, memura 2014 Ocak ayında 123 TL seyyanen verilen zamla artan maaşı üzerinden değil, bunun üzerine enflasyon farkı da eklenerek aldığı maaş üzerinden 2015 Ocak ayında yüzde 3 ve daha sonra 2015 Temmuz ayında yüzde 3 zam almış olacaktı. Bu Kanun Teklifinin amacı emekçilerin haklarını hukuk kurallarıyla güvence altına almaktır. 2013'te de görülmüştür ki, haklar yetkili kişiler, kurullar, sendikalar eliyle değil ancak kanunlarla, hukuk kurallarıyla korunabilmektedir. Bu nedenle kanun teklifimiz ile yetkili sendikanın 2013 toplu sözleşme görüşmelerinde hangi hesapla göz ardı ettiği anlaşılmayan yıllık enflasyon oranında maaş artışını vazgeçilmez bir genel bir kural haline getirmek amaçlanmıştır. Bu durumda toplu sözleşme görüşmeleri enflasyon oranındaki maaş artışının üzerine yapılacak zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılacaktır"

Kanun teklifinin madde gerekçeleri, şöyle:
"MADDE 1- Maddeyle, kamu görevlilerinin ücret ve aylıklarına en az yıllık enflasyon oranında zam yapılması, toplu sözleşme görüşmelerinin taraflarının inisiyatifi veya takdirine bırakılmadan genel bir kural haline getirilmektedir. Böylece toplu sözleşme görüşmelerinin konusu, buna ek olarak yapılacak zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar olacaktır.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir"

Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda Değişiklik Yapılması hakkında kanun teklifi ise şöyle:
"MADDE 1- 25/6/2001 tarih ve 4688 sayılı Kanununun 31 inci maddesinin 5 inci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra maddeye eklenmiştir.
"Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde yapılacak artış yıllık enflasyon oranın altında olamaz. Bu husus toplu sözleşme görüşmelerinin tarafları arasında pazarlık konusu dahi yapılamaz. Toplu sözleşme görüşmeleri kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine yıllık enflasyon oranında verilecek olan zamma ilave olarak getirilecek zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılır."
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle