GeriEkonomi CHP: Varlık Barışı yasasının amacı kaçakçıları affetmek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP: Varlık Barışı yasasının amacı kaçakçıları affetmek

CHP: Varlık Barışı yasasının amacı kaçakçıları affetmek

Varlık Barışı adıyla Türklerin yurtdışındaki para, döviz, altın ve hisse senetleri ile taşınmazlarını, yüzde 2 sembolik oran dışında, vergi takibi yapılmaksızın Türkiye’ye getirmelerini sağlayacak tasarının, çok sayıda suçu ve suçluyu dolaylı olarak affetmeye yönelik olduğu ileri sürüldü.

CHP’li Akif Hamzaçebi’ye göre, tasarının Kanal 7’nin SPK incelemesindeki "yetkililere belge göstermeme" gibi suçların yüzde 2 gibi bir vergiyle kapsam dışında kalmasına olanak tanıdığını iddia etti.

Kaçakçılığı teşvik

CHP Trabzon milletvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan bu tasarıyla; yükümlülere verilen güvencenin "vergi takibi yapmama" amacını aşıp "vergi kaçakçılığını teşvik edecek boyuta ulaştığını" savundu. Varlık Barışı tasarısına göre, yasadan yararlanmak için bildirilen varlıklar nedeniyle 1 Ocak 2008’den önceki dönemlere ilişkin vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılamayacak. Buna karşılık, yasa yürürlüğe girdikten sonra, 2008’den önceki dönemler için başlatılan vergi incelemelerinde yükümlü aleyhine bir matrah farkı çıkarsa, Varlık Barışı’ndan yararlanana, bu matrah farkını, bildirdiği tutardan yüzde 2 vergisini ödeyerek "mahsup etme" olanağı tanınıyor. Hamzaçebi, bu düzenlemenin tasarıyı bir "af tasarısına" dönüştürdüğünü savundu.

Tasarı dışında kalanlar

Tasarının Türk Ceza Kanunu’nun 282. maddesinde yer alan karapara suçuyla ilgili olarak soruşturma yapılmasının önünü kapatmadığını, ancak diğer başka yasalarda yer alan suçları tasarı dışında bıraktığına dikkat çeken Akif Hamzaçebi, bunun en somut örneğinin Sermaye Piyasası Kanunu’nun 47/b maddesi olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

Kanal 7’ye dolaylı af

"Yurt içinde bir şirketin yöneticileri SPT uzmanlarına kayıtlarını ibraz etmezse, bu kanun kapsamında para yatırmışsa bu soruşturmadan kurtulabilecek. Bu hükümle şirketlere kayıtlarını SPK’ya ibraz etmeme hakkı verilmiş oluyor. Bu son derece sakıncalı. Çünkü bu madde, yolsuzluk tartışmalarına konu olan Kanal 7 yetkililerini de kapsamına alabilecek nitelikte."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle