GeriEkonomi CHP milletvekili Başbakanlık önünde fındık eylemine çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP milletvekili Başbakanlık önünde fındık eylemine çıktı

CHP milletvekili Başbakanlık önünde fındık eylemine çıktı
refid:4885902 ilişkili resim dosyası

Fındık taban fiyatlarının kilo başına 7 YTL olarak açıklanmasını isteyen CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, ’ZPS’ plakalı aracının bagajına koyduğu 4 çuval fındığı Başbakanlık’ın önüne dökerek eylem yapmak istedi. Korumalar izin vermeyince, Tandoğdu, "Gerekirse her gün gelir bu eylemi yaparım" diyerek fındıkları Başbakanlık yakınındaki bir sokakta yere döktü.

CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, fındık fiyatının kilo başına 7 YTL olarak açıklanmasını sağlamak amacıyla Başbakanlık Merkez Binası’nın önüne aracıyla götürdüğü fındıkları dökmek istedi. Başbakanlık Merkez Binası’na saat 11.00 sıralarında 06 ZPS 52 plakalı aracıyla giden Sami Tandoğdu, Başbakanlık korumaları tarafından uyarıldı. Tandoğdu’nun aracından inmesinden sonra bir Başbakanlık koruması Tandoğdu’nun aracını Başbakanlığın arka bahçesine götürdü. Tandoğdu, "Aracının plakasının ZPS" olduğunun hatırlatılması üzerine, "Maalesef bu da benim kaderim. Cüneyd Zapsu’nun plakası bana düştü. Bu da büyük bir şanssızlık. Onun için en kısa zamanda plakayı değiştiriyorum. 52 ile ZPS yan yana geldi maalesef" diye konuştu.

YERE DÖKTÜ:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da Başbakanlık binasına gelişinde görüşmek isteyen Tandoğdu, korumalar tarafından engellendi. Daha sonra Sami Tandoğdu, aracını Başbakanlığın bahçesinden alarak tekrar Başbakanlığın
/images/100/0x0/55eb1093f018fbb8f8a8bf31
önünde durdu ve fındıkları dökmek istedi. Ancak korumalar Tandoğdu’yu uyararak fındıkları buraya dökemeyeceğini ifade etti. Tandoğdu, bunun üzerine aracını Başbakanlığın yakınındaki Vekaletler Caddesi’ne getirerek burada çuvallardaki fındıkları yere döktü ve harmanladı. Tandoğdu, gazetecilere fındıkları hediye ettiğini ifade ederek, fındıkları almaları için gazetecilere poşet verdi. Bu sırada Vekaletler Caddesi’ndeki bir inşaatta çalışan işçiler fındıkları çuvallara ve poşetlere doldurarak götürdü.

BANA SORUYORLAR:

Fındıkları yola döktükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sami Tandoğdu, şunları söyledi: "8 milyon fındık mağduru her gün bana, ’Fındık fiyatı ne olacak’ diye soruyor. Başbakan’a 8 milyon fındık ürecisinden bahsediyoruz. Başbakan diyor ki, ’8 milyon yoklar, 264 bin kişiler’... 264 bin Fiskobirlik’in üyesi. Ama fındıktan geçinen insan sayısı 8 milyon. Ben halkın isteğini yerine getiriyorum. Köylüm bana Başbakanlık’a hediye etmem için 4 çuval fındık gönderdi. Bakanlar Kurulu’nda fındığın gündeme getirilerek en iyi fiyatın verilmesi için uğraş veriyoruz. Bütün Karadenizli milletvekillerinden bu desteği bekliyoruz, bilhassa AK Parti milletvekillerinden... Benimle birlikte hareket eden bir tek AK Partili arıyorum, ama yok. Karadeniz bölgesinde yüzde 50 oy alan AK Parti’nin, fındığı bu denli itmesi, yılda 2 milyar dolar gelir getiren fındığı bu denli horlamasına tahammül etmek mümkün değil. Milletvekili olmadan köylüme söz verdim, ant içtim. Şimdi verdiğim sözü yerine getiriyorum."

BAŞBAKAN’A GÖTÜRECEĞİM:

Bakanlar Kurulu’nda fındık fiyatının açıklanması için uğraş vereceğini ifade eden Tandoğdu, gazetecilere, "Şimdi hepinize bu fındığı hediye ediyorum. Ben de bir poşete doldurup Başbakan’a götüreceğim" dedi. Sami Tandoğdu, "Başbakandan randevu talebiniz oldu mu?" sorusu üzerine "Hayır, maalesef ulaşmak mümkün olmadığı için. Burada biraz emrivaki oldu. Herhangi bir yasayı da çiğnemiş değilim, ama polislerin hareketlerini de anlamış değilim" yanıtını verdi.

Arabamın telaşına düştüm Erdoğan ile görüşemedim

SAMİ Tandoğdu, Başbakan’la neden görüşemediği yönündeki soru üzerine, "Arabamla uğraşma telaşıyla Başbakan’la görüşemedim. Oysa Başbakan beni görseydi kabul etmemesi söz konusu değildi. Kesinlikle kabul ederdi. Fındık şu anda toplanıyor. Ama kaç lira olduğu belli değil. Fındık tarihinde böyle bir şey yok. Acil önlem olarak bir an önce taban fiyatını açıklayıp 7 YTL’den 2005 fındığının stoklardaki bölümünü ve 2006 yılı fındığını almalıdır. Arta kalanlardan Fiskobirlik’in borcu ne diyecek? Çünkü Fiskobirlik’in 252 milyon YTL alacağı var. Artı onlardan kesilen 1 milyar 250 milyon dolar alacağı var. Bunları versin borcunu ödesin Fiskobirlik. 2006 fındığını da 7 YTL’den alması şarttır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle