CHP: Kulelerin birini belediyeye versinler

Sadi ÖZDEMİR - Halil OKŞİT
26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

DUBAİ sermayesi ile Levent’teki arsa karşılığı ‘yüzde 20 ortaklık’ kuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne CHP Millitvekili ve Gelirler Eski Genel Müdürü Akif Hamzeçebi’den eleştiri geldi.

Hamzaçebi Levent’teki 46.000 metrekarelik arsa karşığında Dubai sermayesi ile yüzde 20 ortaklığın yanlış olduğunu belirterek, ‘Bu arsaya değer katan imar durumudur onu da belediye belirliyor. Başkan kafasından bir imar durumu belirlemiş ve ona göre hareket etmiş ama şirkete ortak olurken koyduğu değer de kafasındaki imar durumuna uymuyor’ dedi.

600 MİLYON DOLAR:

Akif Hamzaçebi, arsadaki imar durumunun 2.5, 3 emsal olması halinde buraya 140 bin metrekareye yakın bina yapılacağını söyledi ve şöyle konuştu: ‘Onu da metrekaresini 4 bin dolardan satsanız 550-600 milyon dolar gelir sağlanır. Bu durumda belediye en azından yarısına ortak olmalıydı. En azından iki kule olacaksa biri belediyenin olmalı’ dedi. Hamzaçebi, Levent’ten çok daha uzak yerlerde bile 3.000 dolar metrekare satış fiyatı olduğunu belirterek, ‘Bu şekile ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla bu iş olmaz. İstanbul’a bu şekilde alaturka yöntemlerle sermaye çekmek ‘gerçek anlamda sermaye çekme’ değildi. Bir kere saydamlık kısmı çok önemli. Bu ortaklık oranını, bu hesapları kim yaptı nasıl değer koydu? Açık ve saydam olmalı.’

YÜZDE 40’A İNERDİM:

‘Selenium’ projeleri ile dikkat çeken ve son olarak Beşiktaş’ın ‘Fulya Projesi’ ihalesini alan 38 yıllık inşaat şirketi Aşçıoğlu’nun sahibi Yaşar Aşçıoğlu da Maslak-Zincirlikuyu hattında arsa bina değerlerinin yüzde 50-50 olduğunu belirtti. Aşçıoğlu, ‘Eğer İETT Garajı arsası benim olsaydı, Dubai’li firma gibi büyük projeleri ortaya çıkarabilecek güçteki firmalara yüzde 40-45 oranına kadar inerdim. Ortaya çıkacak dev projenin yüzde 40’ının sahibi olmak avantajını kullanırdım’ dedi.

Şaşırtan benzerlik

MİMAR
Kentbilimci ve Uluslararası Mimarlık Akademisi Bölge Başkanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, İstanbul Levent’te Dubai sermayesi ile yapılacak Dubai Towers’ın İsveç’te yapımı süren Torso Tower’a benzediğini iddia etti. Alp, ‘ Yorum sizlerin. Ben tek bir sey soyleyebilirim. İstanbul, Türkiye bunu haketmiyor’ dedi.

Masis: Bütün plazalar müşteri kaybedecek

ESKİDJİ
Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Masis plaza işinde Dubai sermayesinin dünyanın en iyi projelerini yaptığını ve bu nedenle Türkiye’de yatırım yapmalarına çok sevindiğini söyledi. Masis, ‘ Ben okuduğumda gözlerime inanamadım. Tabii ki inşaatçılara verseler alırlardı ama bu işler öyle inşaatçı işi değil, inşaatçı konsept getiremez. İddia ediyorum bu projeler yapılıp satışa çıktığı anda şu andaki plazalarda yer almış olanlar bin pişman olacak. Süren projler de müşteri kaybedecek’ dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı