GeriEkonomi CHP’den Erdoğan ve Unakıtan’a suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP’den Erdoğan ve Unakıtan’a suç duyurusu

CHP milletvekilleri Haluk Koç, Kemal Anadol ve Ali Topuz; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında Tüpraş’ın yüzde 14.76 oranındaki hissesinin İMKB’de satışına fesat karıştırdıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık hissesi, İMKB’de 446 milyon dolara 6 uluslararası fona satılmıştı.

FESAT KARIŞTI:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan dilekçede Erdoğan ve Unakıtan’ın  Tüpraş’ın yüzde 14,76 hissesinin satışında görevlerini kötüye kullandıkları ve ihaleyi engelleyip fesat karıştırdıkları, bu şekilde Hazine’yi 750 milyon dolar zarara uğrattıkları ileri sürüldü. CHP milletvekilleri adına verilen şikayet dilekçesinde şöyle denildi: "Sayın Bakan, özelleştirmenin aleniyeti ve serbest rekabet ilkelerini ihlal etmiş, gerçekleri bilerek kamuoyundan gizlemiş, TBMM Genel Kurulu’nda ve kamuoyu huzurunda gerçek dışı beyanlarda bulunmuştur. Sayın Başbakan da alıcı Ofer grubuyla sabah saatlerinde görüşmediğini ifade etmiş, akşam saatlerinde ’bir kez görüşmüş olabilirim’ demiş; ertesi gün ise birkaç kez görüştüğü ortaya çıkmıştır. Hisselerin alıcı Gobal-Ofer grubuna satış işlemleri 28 Şubat 2005 tarihinde tamamlanmış ancak Unakıtan, bu durumu bildiği halde satışın daha sonraki tarihlerde yapıldığını beyan etmiştir. Kamuoyu tertipli olarak yanıltılmıştır."

MECLİS ENGELLENDİ:

Başsavcılığa yapılan başvurunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topuz, AKP’nin TBMM’deki çoğunluğunu kullanarak parlamentonun denetim mekanizmaların çalıştırılmasını engellediğini söyledi. Topuz, "Bu nedenle biz yargının kendi önünü açmasını ve savcılığın Erdoğan ve Unakıtan hakkında fezleke düzenlemesini ve bu şekilde anayasal sürecin başlatılmasını istiyoruz" dedi. Topuz, Başbakanın Mersin’de bir çiftçiyle olan diyaloguna ilişkin bir soru üzerine de şöyle konuştu: "Biz de Başbakanın bu suç duyurumuza hangi argo sözcüklerle cevap vereceğini merak ediyoruz. Başbakanın üslubu, yetişme tarzı, bilgi birikimi ve derinliği ele alınırsa bundan başkasını başkasını beklemiyoruz."

Gensoruda hesap uzmanları kapışacak

ANAMUHALEFET Partisi CHP’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan aleyhine verdiği gensoru önergesi, Maliye Bakanlığı "Hesap Uzmanı" kökenli iki siyasetçiyi karşı karşıya getirecek olması açısından da, ilginç bir mücadeleye sahne olacak. Meclis Genel Kurulu’nda gensorunun gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin önerge üzerine muhalefet adına konuşacak "ağır toplardan" biri de CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Unakıtan da kendini savunacak. Bir başka açıdan da, Unakıtan-Kılıçdaroğlu düellosu, "Hesap Uzmanı iki Kemal’in kapışması"na dönüşecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle