GeriEkonomi Chhibber: İyileşme işaretleri aldık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chhibber: İyileşme işaretleri aldık

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, bir iyileşmenin başlaması için en azından üç çeyreğin geçmesi gerektiğini belirterek, ``Şuna inanıyoruz, Türkiye artık bu noktaya geldi. Üç çeyrek bitmek üzere. Çok açık işaretler de almaya başladık. Ekonomideki zorluklar artık ortadan kalmaya başladı`` dedi.

Chhibber, ``Uluslararası Yatırımların Değişen Yüzü-Türkiye İçin Yeni Fırsatlar`` konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, Dünya Ticaret Örgütü toplantısından çıkarken herkesin birşeyler aldığını ve sonuçlarından memnun olduğunu ifade etti.

Bilgi teknolojisinin getirdiği büyük mutluluğun artık azalmaya başladığını ve borsalarda bunun yansımasını gördüklerini belirten Chhibber, teknolojik verimsizlikteki kazançlara bakıldığında hala fırsatlar bulunduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerin bu fırsatlardan faydalanması gerektiğini ifade eden Chhibber, ``Türkiye de bu fırsatlara sahip bir ülke. Uzun zamandır bu fırsatlar önümüzdeydi. Küresel verimlilikteki gelişmeler de Türkiye gibi ülkeler için büyük fayda sağlayacak`` diye konuştu.

Dünya ekonomisindeki ihracat ve ticaret rakamlarına bakıldığında tablonun pek iyimser gözükmediğini anlatan Chhibber, 1990`lı yıllarda gelişmekte olan pazarlarda yaşanan krizlerin çok önemli bir sonuç ortaya çıkardığını kaydetti.

Chhibber, devamla şunları söyledi: ``Bir iyileşmenin başlaması için en azından üç çeyreğin geçmesi gerekir. Ne kadar çaba gösterirseniz gösterin mutlaka zamana ihtiyacınız var. Çünkü güvenin tazelenmesi, tekrardan kurulması gerek.

Krizlerden çıkmak söz konusu olduğunda tüm bu ülkeler en azından 3 çeyrek harcadılar iyileşmenin başlamasını beklemek için. Biz şuna inanıyoruz, Türkiye artık bu noktaya geldi, üç çeyrek bitmek üzere. Çok açık işaretler de almaya başladık. Ekonomideki bu zorluklar artık ortadan kalkmaya başladı ve Türkiye artık durumunu düzeltmeye başlayacak.``

Türkiye`nin çok zorlu uluslararası bir ortam olmasına karşın krizden çıkmaya çalıştığını ifade eden Chhibber, şu anda dünya ekonomisinin çok büyük bölgelerinde bir gerileme içine girildiğinin gözlemlendiğini söyledi.

"DERVİŞ`İN YAPTIĞI ÇALIŞMALARA BORÇLUYUZ"

Chhibber, gelişmekte olan ülkelerin ihracatının bu yıl dolar bazında yüzde 4 oranında azaldığını belirterek, ``Türkiye`nin ihracatı ise aynı dönemde Eylül ayına kadar dolar bazında yüzde 12 arttı.

Ekim ayında Türkiye`de dolar bazında ihracat yüzde 18 oranında artmış durumda. Bu şu anlama gelmiyor, herşey çok güzel gidiyor, her şey çok güzel olacak. Tabii ki ekonomide bir gerileme var insanlar işlerini kaybediyorlar`` diye konuştu.

Chhibber sözlerini şöyle sürdürdü: ``Ekonomi ekibinin çok ciddi bir şekilde yapmış olduğu çalışmalar sanıyorum yakın bir zamanda meyvesini verecek. Türkiye`de 2002 yılında artık bu krizin etkilerinden kurtulmaya başlanacak.

Şu anda bunu işaretlerini gördüğümüzü söylemiştim. Bunu ekonomiden sorumlu bakanlığın ve ekibin yaptığı başarılı çalışmalara borçluyuz. Ayrıca sayın Derviş`in yaptığı başarılı çalışmalara borçluyuz.``

Yorumları Göster
Yorumları Gizle