GeriEkonomi Chhibber: Dünya Bankası Türkiye'den çok memnun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chhibber: Dünya Bankası Türkiye'den çok memnun

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘Desteklediğimiz projelerdeki performansı açısından Türkiye'den memnunuz. Türkiye, bölgedeki en iyi ikinci ülke'' dedi. Chhibber, Türkiye'nin yapısal reformlara ihtiyacı olduğunu da vurguladı.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, krizin Türkiye'deki makroekonomik hedefler üzerindeki etkisinin çok ağır olduğunu belirterek, hedeflerin revize edilmesi gerektiğini söyledi. Chhibber, sadece makro programların yeterli olmadığını ve gerçek anlamda iyileştirme için mutlaka kurumsal ve yapısal reformların zorunlu olduğunu vurguladı.

Chhibber, Dünya Bankası projelerinin performansı açısından, Türkiye'nin bölgedeki ikinci iyi ülke olduğunu açıklayarak ‘‘Dünya Bankası, Türkiye ile ilgili sonuçlardan memnun. Özellikle Doğu Anadolu'daki erozyonu önleme ve sekiz yıllık temel eğitim projeleri çok iyi gidiyor'' dedi.

Daha önce aynı görevi sürdürdüğü Washington'dan Ankara'ya geçtiğimiz Eylül ayında gelen Chhibber, Hürriyet'in Dünya Bankası-Türkiye ilişkileri ve finansal krizle ilgili sorularını yanıtladı:

Küresel krizin 1999'daki etkileri açısından öngörünüz neder?

- Sorunun çözümü, dünyanın en hızlı gelişen üç bölgesinde uygulanan politikalara bağlı. Kuzey Amerika, Japonya ve Avrupa. Amerika'daki tepkiler oldukça olumlu ve umut verici oldu çünkü sermaye piyasası gelişme gösterdi ve parasal politikalar iyileştirildi. Bu da harcama eğiliminin sürdüğünü gösterdi. Avrupa'da ise Euro'dan gelen sinyaller olumlu. Sanayi maliyetlerini düşürmesi bekleniyor. Ama Japonya'da ise durum tam tersi. Çünkü Japon ekonomisinin yapısal sorunları vardı. Bankacılık sektörünün sorunları oldukça ağırdı. O nedenle Japonya'nın krizi nasıl aşacağı hala soru işareti olarak duruyor.

YÜKSEK FAİZ SORUNU

Bu tablo içinde Türkiye nasıl bir konumda?

-Türkiye'nin sorunları diğer gelişmekte olan ülkelerden farklı değil. Ama ekonominizdeki temel sorun, yüksek faiz oranları. Bunun da şirketleri olumsuz etkileyeceğini ve işsizliği arttıracağını söyleyebiliriz. O nedenle bazı sektörlerde yeniden yapılanmaya gitmek gerekiyor, Dünya Bankası olarak iki konuyu önemsiyoruz: Uygulanan makro ekonomik politikalara devam edilmesi gerekir.

Türkiye zaten üç yıllık bir istikrar programının içinde?

- Evet ama krizin bütçe üzerindeki etkileri ağır oldu. Aslında 1998 krizine kadar Türkiye'deki program oldukça iyi gidiyordu. Ama kriz, hedefleri olumsuz etkiledi. Dolasıyısıyla, yeni uluslararası koşullar temel hedeflerih revize edilme gereğini doğurdu. Bu program yapısal ve kurumsal reformlarla birlikte sürdürülebilir. Türkiye gerçek anlamda iyileştirme için yapısal ve kurumsal reformları mutlaka gerçekleştirmeli.

DAHA ÇOK YARDIM

Kurumsal reformdan kastınız nedir?

- Enerji ve özelleştirme. Enerji sektöründe Türkiye'nin, potansiyel olarak yatırımları çekecek yapıda olduğuna inanışyoruz. Ama mutlaka bir Düzenleyici Kurul oluşturulmalı. Ne zaman bir problem olsa konu hemen siyasi kurullara ve yargıya intikal ediyor, Özelleştirme İdaresi ise bağımsız değil. Her aşamada, siyasi nitelik taşıyan bir Kurul'a başvurmak zorunda. Bunun en somut örneğini POAŞ özelleştirmesinde gördük. Reformlar konusunda umutluyum. Çünkü Türkiye, reformlar için gerekli entelektüel kapasiteye fazlasıyla sahip.

Dünya Bankası'nın Türkiye'ye yönelik desteğinde nasıl bir değişim beklenebilir?

- Dünya Bankası olarak size daha çok yardım edeceğimizi söyleyebilirim. Ancak bu yardım, yapısal reformlar ile sanayii geliştirmek için alınacak önlemlerin yerine geçemez Dünya Bankası ihracat sektörü alanında Türkiye'ye yeni bir yardım vermeye hazırlanıyor. Faiz oranlarının piyasalardaki akışkanlığını sağlamak için yeni fonlar bulmaya çalışıyoruz. Böylece Türkiye'nin ihracat alanındaki iyi şirketlerin mevcut krizden kalıcı olarak etkilenmesi engellenmeye çalışılıyor. Sağlanacak yeni krediler ihracat sektörünün uzun vadede varlığını korumayı hedefliyor.

Yeni kredinin hacmi belirlendi mi?

- Çalışmalarımız sürüyor. Ancak, miktarın hemen belirlenebileceğini sanmıyorum. Belki Şubat sonu veya Mart ayında açıklayabiliriz.

Türkiye'ye proje ölçeğinde açtığınız kredilerin performansından memnun musunuz?

- Evet. Türkiye, bu konuda bölgedeki ikinci en iyi ülke konumunda. Özellikle Doğu Anadolu'da erozyonun önlenmesine yönelik proje çok iyi gidiyor. Diğer ülkelerin uzmanları gelip, modeli örnek alıyor. Kesintisiz Temel Eğitim Projesi de çok başarılı. Ben de Ankara'ya daha yakından izlemek için geldim zaten. Ama sağlık sektörü projelerinden şikayetçiyiz.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle