GeriEkonomi Cezalar ağırlaşıyor, naylon faturacı hapsi boylayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezalar ağırlaşıyor, naylon faturacı hapsi boylayacak

Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ile mücadele çerçevesinde uzun süredir üzerinde çalıştığı stratejileri tamamladı. Önümüzdeki günlerde TBMM’ye gönderilmesi beklenen değişiklik taslağı ile sahte belge düzenleyenlere hapis yolu göründü.

Stopaj da var

Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta Başbakanlığa gönderdiği çalışmanın içerisinde Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı sonrası yeniden düzenlenen stopaj uygulamasının yanı sıra, Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde yapılacak bazı değişiklikler de yer alıyor. Buna göre, sahte belge düzenleyenlere yönelik üç yıldan beş yıla kadar olan hapis cezasında süre indiriliyor. Edinilen bilgilere göre hapiste süre indirilirken, cezanın paraya çevrilmesi konusu ise sınırlandırılıyor. Meclis’te torba yasa olarak görüşülecek yasal değişikliğin hayata geçmesi ile naylon fatura düzenleyenler para ödeyerek cezadan kurtulamayacak.

Hangi suçlar var

Gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belge, sahte belge, yani naylon fatura, olarak tanımlanıyor. Vergi kanunları uyarınca tutulan veya düzenlenen ve saklama ve ibraz mecburiyeti bulunan defter, kayıt ve belgeleri yok edenler veya defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar veya hiç yaprak koymayanlar veya belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyenler veya bu belgeleri kullananlar, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Sadece Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı kişilerin basabileceği belgeleri anlaşma olmadan basanlar 2- 5 yıla arası hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Bütçe iyi gidiyor

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe performansının iyi olduğunu belirterek, “Hedeflerimizin ötesinde, ama biz yine de temkinliyiz. Faiz dışı harcamalar nisan ayında hemen hemen hiç artmadı. Ama ilk 4 aya da baktığınız zaman faiz dışı harcamalardaki artış enflasyon oranındaki artıştan daha düşük. Gelirler, aldığımız tedbirler ve ekonomideki toparlanma sayesinde hızla artıyor. Dolayısıyla bütçe performansı oldukça iyi” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle