GeriEkonomi "Çeyrek altını grev yükseltiyor, evlenen çiftler düşürüyor"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Çeyrek altını grev yükseltiyor, evlenen çiftler düşürüyor"

"Çeyrek altını grev yükseltiyor, evlenen çiftler düşürüyor"
refid:24657355 ilişkili resim dosyası

Balıkesir Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı İrfan Günsay, bugünkü rakamlara göre 158-159 lira olması gereken çeyrek altının, Darphane'deki grev yüzünden 165 liradan satıldığını belirterek, "Grev, aslında çeyrek altın fiyatlarını daha da yükseltir. Düğünlerin bitmesi ve yeni evlenen çiftlerin kendilerine takılan altınları bozdurmak için kuyumcuya gelmesi grevle oluşacak fazla fiyat artışını frenliyor" dedi.

Günsay, yaptığı açıklamada, Darphane'nin yaşanan grev nedeniyle en son Ramazan Bayramı'ndan önce piyasaya bir miktar altın verdiğini, çeyrek, yarım ve büyük altındaki aşırı yüksek fiyatların biraz gerilediğini söyledi. Grevin halen sürdüğünü ve piyasaya bir daha altın sürülmediğini dile getiren Günsay, şunları kaydetti:

"Bugünkü rakamlara göre 158-159 lira olması gereken çeyrek altın, Darphane'deki grev yüzünden 165 liradan satılıyor. Halen 6-7 lira pahalıya satılıyor. Bu durum darphanenin altın vermemesinden kaynaklanıyor ve grev, aslında çeyrek altın fiyatlarını daha da yükseltir. Düğünlerin bitmesi ve yeni evlenen çiftlerin kendilerine takılan altınları bozdurmak için kuyumcuya gelmesi grevle oluşacak fazla fiyat artışını frenliyor."

"Piyasanın imdadına evlenen çiftler yetişti"

Düğünlerin bittiğini ve müşteriden fazla altın geldiğini anlatan Günsay, kuyumcuların evlenen çiftlerden çeyrek, yarım ve tam altın aldığını, toptancıdan ürün çekmediğini söyledi. Toptancıdan talep edilmeyince fiyatların daha fazla yükselmediğini belirten Günsay, "Piyasanın imdadına evlenen çiftler yetişti. Düğün borçlarını ödemek için hediyelik takıları bozduran çiftler, küçük toptancı gibi oldular. Okullar açılınca zaten ölü sezona gireceğiz. Bundan sonra kuyumcunun çeyrek altına ulaşıp ulaşamaması çok da önemli değil" dedi.

Günsay, yaz aylarının altın alışverişi yönünden iyi geçmediğini ifade ederek, "Ramazan Bayramı bittikten sonra 10 gün hareketlilik oldu. Bu canlılık, yazı kurtarmıyor. 3 ay hareketli olmalıyız ki, 9 ayı kurtaralım. 10 gün ile 12 ayı kurtarmak çok zor" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle