GeriEkonomi Çevreyi kirletenlere 14 milyon 748 bin lira ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çevreyi kirletenlere 14 milyon 748 bin lira ceza

Çevreyi kirletenlere 14 milyon 748 bin lira ceza
refid:27918701 ilişkili resim dosyası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çağrı merkezi "Alo 181"e gelen şikayetler üzerine yapılan denetimler sonucu, geçen yıl çevreye zarar verdiği tespit edilen işletmelere toplam 14 milyon 748 bin 995 lira ceza uygulandı. Geçen yıl en fazla çevre şikayeti, büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlardan geldi. Bu konuda İstanbul başı çekerken, bu ili Kocaeli, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Ankara, Antalya izledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, vatandaşların "Alo 181" hattı yoluyla yaptığı çevre kirliliği şikayetleri konusunda anında işlem başlatılıyor. Vatandaşların çevreyi rahatsız eden ve kirliliğe neden olan işletmeleri merkeze bildirdiği hat, 7/24 esasıyla hizmet veriyor. Kayıt altına alınan bildirimler, elektronik sistem üzerinden ilgili birime iletiliyor. En fazla çevre şikayeti büyükşehirlerden geldi Çağrı merkezi "Alo 181"i geçen yıl 264 bin 166 kişi aradı. Denetimler sonrasında, çevreye zarar verdiği belirlenen işletmelere toplam 14 milyon 748 bin 995 lira ceza uygulandı.

EN FAZLA ŞİKAYET BÜYÜKŞEHİRLERDEN

Hatta geçen yıl en fazla çevre şikayeti, büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlardan geldi. Bu konuda İstanbul başı çekerken, bu ili Kocaeli, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Ankara, Antalya izledi. Hattın en az arandığı iller ise Bayburt, Iğdır, Batman, Şırnak, Bingöl, Bartın, Düzce oldu. Öte yandan vatandaşlar, hat üzerinden gürültü kirliliğini şikayet ederek, bulundukları yerde sınır eşik değerlerinin aşılıp aşılmadığı konusunda inceleme yapılmasını da isteyebiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle