GeriEkonomi ‘Çevre ve toplum’a 5 milyon lira harcayacak, Türkiye örnek olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Çevre ve toplum’a 5 milyon lira harcayacak, Türkiye örnek olacak

‘Çevre ve toplum’a 5 milyon lira harcayacak, Türkiye örnek olacak
refid:12304223 ilişkili resim dosyası

Çevre ve su kaynaklarının korunması amacıyla kurulan Coca-Cola Hayata Artı Vakfı, 2009-2010 boyunca çevre ve toplum projeleri için 5 milyon TL harcayacak. Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı ve Hayata Artı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Bozer, “Türkiye Coca-Cola sisteminde model ülkeydi, şimdi toplumsal sorumluluk alanında model olacak” dedi.

COCA-Cola Türkiye, çevre ve toplum projeleri gerçekleştirmek üzere Coca-Cola Hayata Artı Vakfı’nı kurdu. Kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliklerinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen vakfın öncelikli hizmet alanı, çevre ve su kaynaklarının korunması olacak. 2009-2010 boyunca vakıf öncülüğündeki çevre ve toplum projeleri için yaklaşık 5 milyon TL harcanmış olacak. Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı ve Hayata Artı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Bozer, “Türkiye Coca-Cola sistemi içerisinde ekonomik açıdan model ülkeydi, şimdi toplumsal sorumluluk alanında da bu rolü üstlenecek” dedi.
82 milyon dolar kaynak
Ahmet Bozer, vakfın kuruluşuna temel oluşturan Coca-Cola sisteminin global vizyonuna dikkat çekti. “Coca-Cola şirketi olarak, işimizin sürekliliğinin içinde yaşadığımız çevrenin ve toplumun refah ve sürdürülebilirliğine bağlı olduğunun bilincindeyiz” diyen Bozer, şöyle konuştu: “Sadece 2008 yılında, Coca-Cola şirketi ve dünya üzerindeki vakıflarımız tarafından, yaklaşık 82 milyon dolar kaynağı toplum odaklı projeler için kullandık. Türkiye, global Coca-Cola sisteminde ekonomik açıdan her zaman önemliydi ve örnek uygulamaları ile lider ve model ülkelerden biriydi. Bugün Coca-Cola Hayata Artı Vakfı’nın kurulmasıyla toplumsal yatırım alanında da model ülke olarak başarısını devam ettireceğine olan güvenim tam.”
Vakfın faaliyetleri hakkında bilgi veren Coca-Cola Türkiye Başkanı ve Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Galya Frayman Molinas, Coca-Cola şirketinin Türkiye’de 45’inci yaşını kutladığını hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de bugüne kadar 700 milyon dolarlık ekonomik yatırım yaptık. Bugün Türkiye’deki varlığımıza yeni bir açılım getiriyoruz. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz toplumsal yatırımları vakıf şemsiyesi altında uzun vadeli bakış açısıyla daha geniş bir platforma taşıyoruz. 2009-2010 boyunca vakıf öncülüğündeki toplum ve çevre projeleri için yaklaşık 5 milyon TL harcanmış olacak.”
Kent ve Özilhan da var
Toplantıda Hayata Artı Gençlik Programı dahilinde yürütülen “Adım Adım Temiz Gediz” projesinin yöneticisi Sibel Polater ve “Seyfe Kurak Alanı Göl Oluyor” projesinin yöneticisi Hülya Çeşmeci de hazır bulunarak su kaynaklarının korunması yönünde gerçekleştirdikleri çalışmaları aktardı. Hayata Artı Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nde The Coca-Cola Company CEO’su ve Başkanı Muhtar Kent, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı Ahmet Bozer bulunuyor.

Mesajlar 100 bin kişiye iletildi

BUGÜNE kadar destekledikleri çevre projelerine de değinen Galya Frayman Molinas, şu bilgileri verdi:
2005’ten bu yana Coca-Cola Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle yürütülen Hayata Artı Gençlik Programı sürdürülebilir, katılımcı ve yerel projeleri ile kendi geleneğini oluşturdu.
Hayata Artı Gençlik Programı projeleri son iki yılda yaklaşık 100 bin kişiye Türkiye’nin su kaynakları, yenilenebilir enerji imkanları ve atık yönetimi ile ilgili mesajlarını iletti.
Düzenledikleri etkinliklere yaklaşık 20 bin kişi katıldı.
Projeler sivil toplum, kamu, tarım, sanayi ve ticaret sektörlerinin temsilcilerinden oluşan 10 bin kişiyle buluştu.
100’den fazla kamu kuruluşu ve belediyeyle ortaklık kurdu, yaklaşık 3 bin çiftçinin üretim ve sulama yöntemlerini dönüştürdü.
1000’den fazla kişiye güneş enerjisini kullanma deneyimi yaşattı.
Hayata Artı Gençlik Programı çevre alanında 3 yerel sivil toplum kuruluşunun kurulmasına öncülük etti.

Adımlar hızlanmalı krize kurban edilmemeli

İKİNCİ Dünya Savaşı’ndan beri dünyanın görülmemiş bir büyüme yaşadığını, bu büyümenin gerektirdiği doğal kaynaklarda birtakım sıkıntıların yaşanmaya başladığını ifade eden Ahmet Bozer, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kriz geçicidir. Dünya tekrar bir büyüme dönemine girecek. Bu büyüme dönemine girildiğinde de doğal kaynaklar ve sürdürülebilir büyüme gibi sorunlar olacak. Krizdee şirketlerin attığı adımlar hızlandırılmalı. ”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle