Çetin ‘skandal salon’u eksiklerle teslim aldı

Hürriyet Haber
10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, skandallarla dolu bir inşaat dönemi geçiren yeni genel kurul salonunun teslimine ilişkin 20 maddelik tutanağı dün imzaladı. Böylece, Çetin yeni salonu eksik ve bozulmalarla teslim almış oldu.

TBMM'nin yeni Genel Kurul Salonu, yaklaşık 1 yıllık gecikmeyle nihayet dün teslim alındı. TBMM Başkanı Hikmet Çetin, 20 maddelik koşul karşılığında salonun geçici kabulüne ilişkin tutanağı onayladı. TBMM Başkanlığı ile Emlak Konut arasında imzalanan tutanakla, salonda projeye uyulmadan yapılan işler olduğu, bazı bölümlerde ise şimdiden bozulmaların görüldüğü tespit edildi. İmzalanan tutanak özetle şöyle:

Ahşap tretmanlardaki mevcut cila bozuklukları,ton farklılıkları, çatlamalar, bükülmeler ve benzeri kusurların kesin kabüle kadar izlenerek giderilmesi.

Akustik delikli alçıpan tretman imalatlarda, imalattan sonra oluşan deliklerdeki koyulaşmanın oluşum nedeni kesin olarak belirlenemediğinden bu konunun İdare ve Emlak Konut tarafından sebeplerinin belirlenmesi ve gereğinin kesin kabule kadar yaptırılması.

Özel dinleyici ve basın girişlerindeki ahşap tretman kapıların işçilik kusurları giderilecek ve düşer ses kapı bantları takılacak.

Milletvekili sıralarındaki hava menfezlerinin rahat çalışmasının temin edilmesi.

Simultane ve reji odalarındaki masaların camla birleşen çıtalarındaki renk farklılıklarının giderilmesi.

Ahşap merdiven rıhtlarının, ahşap tretmanların içine uzaması gerekirken, ölçünün eksik olması nedeniyle ek parça konularak tretmanla aynı ölçüye getirilmiştir. Bu gibi merdiven rıhtlarının yeniden yaptırılması.

Seyirci tribünündeki yangın ikaz lambalarının yerleri değiştirildiğinden, sökülen yerlerin onarımının aslına uygun olarak yaptırılması.

Seyirci tribününün tavanındaki alçı ve kavisli elemanın birleşim yerlerindeki uyumsuzluğun gidertilmesi.

Mekan akustiği ile ilgili müşavir raporundaki olumsuz ifadelerin sebepleri İdare ve Emlak Konut tarafından araştırılarak, gerekli işlemler sözleşme hükümleri çerçevesinde yerine getirilecektir.

Milletvekili çalışma masalarının üstünde yer alan dokunmatik ekranlardaki parlama sorunu gerekiyorsa alt yapı değişikliği ve kapaksız olarak Emlak Konut tarafından yükleniciye gidertilecektir. Bu sorunun giderilmesi için yükleniciden gerekli yazılı taahhüt ile birlikte en az 1 milyon dolar tutarında teminat Emlak Konut tarafından alınacak ve teminat süresi içinde gereği TBMM'nin onayı ve bilgisi dahilinde yaptırılacaktır.

Kesin kabule kadar, inşaat mahalli Emlak Konut tarafından ayda en az bir kez kontrol edilecek sonuç raporla idareye bildirilecek. Giderilmesi, değiştirilmesi ve önlem alınması gereken hususların yükleniciye yaptırılması temin edilecek.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı