GeriEkonomi Çeşmeden şerbet ve ayran akıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çeşmeden şerbet ve ayran akıyor

Keçiören Belediye Başkanlığı'nın, Büyük Ankara Festivali kapsamında oluşturduğu stantta, ayran ve şerbet akan Osmanlı çeşmesi ilgi çekiyor.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, çeşmenin medeniyet açısından oldukça önemli bir sembol olduğunu söyledi.

“Bir yere su getirmek ve çeşme yapmak, doğuda da batıda da sevap olarak kabul edilmiştir” diyen Ak, geçmiş dönemde de şehirlerin çeşmelerin etrafında kurulduğunu anımsattı.

O dönemlerde, özel günlerde çeşmelerden su yerine farklı içecekler akıtıldığını anımsatan Mustafa Ak, bu uygulamayı yaşatmak amacıyla Büyük Ankara Festivali kapsamında oluşturdukları stantta, ayran ve şerbet akan Osmanlı çeşmesi kurduklarını belirtti. Ak, her akşam festival alanında halkla buluştuklarını ve sorunlarını dinlediklerini söyledi.

Şerbet kültürünün unutulduğunu ve yeniden geçmişteki şerbet kültürünü yaşatmak istediklerini ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Ak, “Osmanlı döneminde binlerce şerbetimiz olduğundan bahsedilir. Fakat şimdi hafızamızda kaç tane şerbet ismi kaldı. Saymaya kalkışsak kaçını sayabiliriz? Bu unutulmaz lezzetler yaşatılmalıdır” dedi.

Medeniyetin sembollerinden olduğu için bir çeşme kurduklarını bildiren Ak, çeşmeden hem ayran hem de şerbet akıtarak bu geleneğe atıfta bulunduklarını bildirdi.

Halkın çeşmeye büyük ilgi gösterdiğini ve bundan da büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Ak, ayrıca Keçiören Belediyesi standına, şelalenin içinden girilmesinin de ayrı bir atmosfer oluşturduğunu anlattı.

Stantlarda vatandaşa her gün farklı ikramlar yapıldığını belirten Keçiören Belediye Başkanı Ak, Tatar böreğinden, Özbek Pilavına, lokma tatlısından, irmik helvasına kadar farklı lezzetlerin vatandaşlara sunulduğunu sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle