GeriEkonomi Çeşmeden akan çorba, iftar telaşını bitirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çeşmeden akan çorba, iftar telaşını bitirecek

Çeşmeden akan çorba, iftar telaşını bitirecek
refid:20991358 ilişkili resim dosyası

İş yaşamındaki temponun yükselmesi ve trafik sorunu gibi nedenlerle ortaya çıkan iftara yetişememe kaygısı, yerel yönetimleri çorba çeşmelerine yönlendiriyor.

Geçen yıl Sanat İstanbul tarafından tasarlanan ve KKTC’nin yanısıra Esenler, Arnavutköy, İzmit, Adana Kozan, İzmir Karşıyaka, Torbalı, Kahramanmaraş  gibi çok sayıda kentte hizmete geçen çorba çeşmeleri, 2 metre eninde, 3 metre yüksekliğinde ve Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyor. Çorba çeşmeleri, sebil görevini yansıtmasıyla da bir hayrat görevi yapıyor. Yemek ihtiyacından çok açlığı gidermek için inşa edilen ve saatte bin 500 kişiye çorba ikramı sağlayan çeşmelere, yaklaşan Ramazan öncesi talep arttı.

Belediyeler istekli

Firma sahibi İlyas Ertemur, yurt genelinde projelerini inceleyen çok sayıda belediyenin Ramazan’a çorba çeşmesi ile girmek için kendilerine başvurduğunu belirterek, “Yerel yöneticiler, bu çeşmeleri kentin en işlek noktalarına kurarak, iftara yetişememe kaygısı taşıyan hemşehrilerine soluk aldırmayı düşünüyor” dedi. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da, çorba çeşmelerinin ne denli önemli bir ihtiyaca karşılık verdiğini hizmete girdikten sonra gördüklerini anlattı. Göksu, metro girişine koydukları çeşmenin, Ramazan’da iftara geç kalanların imdadına  yetişeceğini, ön öğün olacağı için sağlıklı bir Ramazan geçirmelerini sağlayacağını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle