GeriEkonomi CERN’e yatırım yapan kazanacak, ekonomi ‘mühendis’le canlanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CERN’e yatırım yapan kazanacak, ekonomi ‘mühendis’le canlanacak

CERN’e yatırım yapan kazanacak, ekonomi ‘mühendis’le canlanacak
refid:14684739 ilişkili resim dosyası

CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı LHC’nin Direktörü Dr. Steve Myers, küresel krizin CERN üyesi ülkeleri etkilediğini belirtirken, teknolojiye yatırımın önemine değindi. İyi mühendisler yetiştirip onlara teknolojiyi öğretmeyi amaçladıklarını vurgulayan Dr. Myers, “Bu bilim insanları ülkelerine döndüklerinde oradaki ekonomiyi de canlandıracak” dedi.

ÖZEL Bilfen Okulları’nın 15 öğrencisine kapılarını açan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de yerin 100 metre altında kurulu olan ve çevresi 27 km uzunluğundaki tünelde yer alan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı LHC’nin Direktörü Dr. Steve Myers ile global ekonomik krizin yüzyılın deneyine etkilerini konuştuk. Global kriz ortamında teknolojiye daha fazla para yatırıp yatırım yapan ülkeler olduğunu vurgulayan Dr. Steve Myers, “Örneğin ABD ve Fransa bu ülkeler arasında. ABD teşvik paketinde çok ciddi büyüklükte bir miktarı teknolojiye ayırdı” dedi. Tarihte benzer kriz ortamlarında ülkelerin ekonomilerini geliştirmek için teknolojiye daha fazla yatırım yapıp başarılar kazandığını anlatan Dr. Steve Myers, “Biz iyi mühendisler yetiştirmeyi, onlara teknolojiyi öğretmeyi ve donanımlarını artırmayı amaçlıyoruz. Bu bilim insanları ülkelerine geri döndüğünde ekonomileri canlandıracaklarına inanıyoruz” dedi.
CERN’deki LHC Projesi’nin Direktörü Dr. Steve Myers, CERN’de bilim insanlarının görev alması için çok farklı programlar olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yazın öğrenciler için iki aylık yaz okulu programımız var. Lise öğretmenleri için özel programımız var. Doktora sonrası öğrencilerine CERN fellowship burslarımız var. Fellowship burslarına 2009’da tüm dünyadan gelen öğrenciler için 37 milyon İsviçre frangı harcadık. Bu yıl mühendislerin eğitimi için yeni bir programa başlıyoruz. Bu program için de 10 milyon Frank harcadık.”
Ödeyemeyeceğim demediler
Yıllık bütçesi 1.1 milyar Frank olan CERN’e ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılaları oranında her yıl ödeme yaptıklarını anlatan Dr. Steve Myers, CERN Konseyi’nde bütçe planının 5 yıllık dönemler için yapıldığını söyledi. Önümüzdeki aylarda toplanacak CERN Konseyi’ne şimdiye kadar hiçbir üye ülkenin ‘Ödeyemeyeceğim’ açıklaması yapmadığına dikkat çeken Dr. Myers, Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi üye ülkelerin CERN’e yapmaları gereken ödemeyi finansal zorluklar nedeniyle yapamayacaklarını açıkladıklarında, gereken incelemeyi başlatacaklarını da söyledi.

Türklere özel bilim saati

CERN’de görevli Türk bilim insanlarının oluşturduğu “CERNTR Fizik Forumu”, 5 Haziran’da İsviçre ve çevresinde yaşayan Türkler için “CERN’de Bilim Saati” etkinliği düzenliyor. Dr. Gökhan Ünel, CERN’deki büyük deneye ilişkin doğruları ve yanlışları düzenleyecekleri etkinlikle aktarmaya çalışacaklarını anlatırken sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl CERN’in de desteğini alarak ikincisini 5 Haziran’da gerçekleştirmeye karar verdik. Detaylı içeriğe http://sites.google.com/site/bilimsaati/home adresinden ulaşılabilir.”

Avrupa atom fizikçilerinin ABD’ye gitmemesi için kuruldu

CERN’in 1954’te Avrupa’dan atom fizikçilerinin ABD’ye gitmemesi için kurulan bir organizasyon olduğuna dikkat çeken Dr. Roberto Saban, “Şu anda dünyanın her yerinden gelen bir sürü fizikçi yer alıyor bu organizasyon içinde. Dünyada tek çarpıştırıcımız var. Rakibimiz yok. Cern uluslararası işbirliği alanında tek örnek” diye konuştu. Saban sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerika’lıların en son yapıkları çarpıştırıcının enerjisi 1 TEV, bizim yaptığımız şu anda 3.5 TEV. 2012’de 7 TEV’e kadar gidecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle