Cerberus’la kol kola girdi Türk şirketlerine yatırıma 400 milyon dolar ayırdı

Sadi ÖZDEMİR
05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başkanlığını ABD’nin eski başkan yardımcılarından Dan Quayle’nin yaptığı Cerberus, Garanti Yatırım ile işbirliği yaptı. Anlaşmaya göre, iki şirket ilk etapta Türk şirketlerine 400 milyon dolar yatıracak. Rakam 1 milyar dolara kadar çıkacak. Cerberus Advisors Başkanı Dan Quayle, “Türklerle siyasi alanda güzel çalışmalara imza atmıştım. İlişkileri artık ekonomik alana taşımak gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE’nin ekonomik performansı yabancı yatırım fonlarının da Türk şirketlerine ilgisini artırıyor. Garanti Bankası’nın iştiraki Garanti Yatırım ile ABD merkezli Cerberus Capital Management L.P. (Cerberus), Türk şirketlerine yapacakları yatırımlar için 400 milyon dolarlık taahhütte bulunarak anlaşma imzaladı. Garanti Yatırım ve Cerberus, 1 yıl içinde fon büyüklüğünü 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.
Yatırımlar öne çıkmalı
Anlaşmaya imza koyan Cerberus Global Investment Advisors Yönetim Kurulu Başkanı Dan Quayle, “Dünyanın farklı bölgelerine bakınca çok hızlı büyüyen ve hızlı büyümeye de devam edecek çok az ülke var” derken, şöyle konuştu: “Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerden biri. Ben eski bir kongre üyesi, eski başkan yardımcısı olarak Türkiye ile ABD arasındaki, güvenlik ve müttefiklik ilişkileri nedeniyle birçok ortak çalışmaya katıldım. Ülkelerimiz arasında ekonomik ilişkilerin, yatırımların öne çıkmasının zamanı geldi.”
22 milyar dolarlık fon
Cerberus’un 1992’de ABD’de kurulmuş bir fon olarak dünya genelinde 22 milyar dolarlık yatırıma aracılık ettiğini söyleyen Dan Quayle, şöyle konuştu: “Türkiye’de girişimciler görüyorum. Enerji görüyorum. İnsan kaynakları çok güçlü. Bu ülkenin insanını seviyorum. Türklerle siyasi konularda, iş hayatında ve özel hayatımda çok güzel beraberliklerim oldu. Bizim operasyon ekibimiz satın alınacak ya da ortaklık kurulacak şirkete giderler ve hemen incelemeye başlarlar. Yatırım fırsatlarını hep birlikte değerlendireceğiz. Yatırım tutarılarımız 50-250 milyon dolar arası dilimlerde olabilecek.”
400 milyon dolar hazır
Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar ise, son 6 yılda 10 milyar dolarlık seviyeleri aştığını söyledi. Ar, bu konuda şunları söyledi: “Biz de ABD’li Cerberus ile Türk şirketleri için yeni imkanlar yaratacağız. İlk etapta 1 milyar dolarlık sermaye hedefleyen bir işbirliği yapıyoruz. 400 milyon dolar hazır. Bu, sadece para yatırma işi değil. Yatırım yapılan şirket, gelişecek büyüyecek, değeri artacak.”

Üç başlı köpek kötü ruhları Hades’te tutuyor

CERBERUS, yunan mitolojisinde cehennemin bekçisi olan vahşi, üç başlı köpeğin adı. Bu köpek, yeraltındaki habis, ahlaksız, kötü ruhları ait oldukları yerde tutmak, iyinin ve Özgür Dünya’ya kaçmalarını engellemek için bekçilik yapıyor. Kötüleri engelleyerek iyileri korumak gibi pozitif görevi olan Cerberus bazı girişimcilerce sempatik bulunuyor.

Ofisten bizim eve gittik ‘Ferit ve Dan’ olduk

DOĞUŞ Grubu Başkanı Ferit Şahenk, ABD 44’üncü Başkan Yardımcısı da olan Dan Quayle ile ilişkilerinin dostluğa dönüştüğünü belirtirken, bunu şöyle anlattı: “Ofiste resmi görüşürken sohbet öyle bir noktaya gitti ki, Quayle’i eve davet ettim. Eşimi aradım ve konuştular. Birkaç dakika sonra evdeydik. ‘Ferit ve Dan’ olup bugün karşınıza çıktık. Tabii ki esas olan profesyonellik. Ancak insani özelliklerimizin de öne çıkması çok olumlu.”

Çocuklar ve torunlar en çok İstanbul’u sevmişler

CERBERUS Advisors Yönetim Kurulu Başkanı Dan Quayle, “Neden buradayız ve neden Türk şirketlerine yatırım yapacağız” diye başladığı konuşmasında, kendi sorusunu şöyle yanıtladı: “4 yıl önce bölgede ailece bir geziye çıktık. Çocuklarım ve torunlarım da katıldı. ilk kez İstanbul’da da kaldık. Döndükten sonra tüm aile fertleri ‘en çok hangi kenti sevdik’ sorusunu yanıtladık. Cevap İstanbul oldu. Çocukları ve 30’lu yaşlardaki gençleri etkilemek zordur.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı