GeriEkonomi ‘Cep’te yenile sat dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Cep’te yenile sat dönemi

‘Cep’te yenile sat dönemi

Her yıl yeni modeli çıkan ve daha sonra unutulan akıllı telefonlar, yenilenerek teknoloji mağazalarında satılmaya başlandı.

Yüzde 95’inin yenilendiği bu modeller, sıfır fiyatının yarısına satılıyor. Garanti ve servis hizmetleri veren Brightstar şirketi, Türkiye’de yenilenmiş cep telefonu satışına başladı. İkinci el telefonları temizleyen ve yüzde 95’ini tamir eden şirket, bu modelleri teknoloji mağazalarında yarı fiyatına satıyor. Örneğin; Apple iPhone 5’in sıfır fiyatı 1499 TL iken, yenilenmiş modeli ise 999 TL’ye satılıyor. Ya da Apple iPhone 4 16 GB modelinin sıfır fiyatı 999 TL iken, yenilenmiş modeli ise 460 TL’ye satılıyor. Bu modeller, şu anda hem teknoloji marketlerinde hem de e-ticaret sitelerinde satılıyor.

YÜZDE 20 DEĞİŞTİRİYOR

Consumer Intelligence Research Partners’a göre, akıllı telefon sahiplerinin yüzde 20’sinden azı en son modele geçtiğinde eski telefonunu satıyor. Dolayısıyla gerçek değerini dikkate almaksızın telefonunu bir çekmeceye atan insanlar önemli bir pazar oluşturuyor. Bu da yenilenen akıllı telefon pazarını her geçen gün büyütüyor. Kullanılmış cihaz pazarı şu anda 53 milyar dolar. Ancak 5 yıl içinde bu pazarın 258 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor.
Brightstar Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Genel Müdürü Ela Çubukçu, “Türkiye’de 2’nci el cihaz temini yalnızca iç pazardan sağlanabiliyor. İkinci el cihazları iş ortağımız kendi e-ticaret sitemiz elektromanya üzerinden topluyoruz. Bunun yanı sıra, çok kısa bir süre içinde bazı zincir elektronik marketlerden de toplama çalışmalarına başlayacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle