GeriEkonomi Cep'te son pazarlık günü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep'te son pazarlık günü

ULAŞTIRMA Bakanlığı'nın, GSM 1800 bandında işletilecek cep telefonu şebekesi için lisans verilmesi amacıyla açtığı ihalenin ikinci aşaması, yarın, birinci lisansın bedeli olan 2 milyar 525 milyon dolar taban fiyatıyla pazarlık ve açık artırma usulü ile yapılarak sonuçlandırılacak.

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz tarafından onaylanan karara göre, ‘‘kamu yararı görüldüğünden ihalesi yapılamayan’’ GSM 1800 sayısal hücresel mobil telefon şebekesinin kurulması ve işletilmesine ilişkin ikinci lisansın verilmesi işi için, birinci ihaleye katılarak yeterli bulunan 4 konsorsiyumun katılımıyla açık artırma gerçekleştirilecek.

Karara göre, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 43'üncü maddesinin 2'nci fıkrası gereğince şartnamelerde belirtilen nitelik veşartlar aynen muhafaza edilirken ihale, birinci lisans bedeli olan 2 milyar 525 milyon ABD doları taban fiyatıyla yapılacak.

İki yeni cep telefonu şebekesi için açılan ihalede, lisanslardan ilkini 2 milyar 525 milyon dolarlık bedelle ‘‘İş Bnkası-Telekom İtalia S.P.A’’ konsorsiyumu almıştı.

Bu arada, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Telekom'un özelleştirilmesinde, yüzde 14'ünün halka arz çalışmalarına, yüzde 20'lik stratejik satış işlemi tamamlandıktan sonra başlanacağını bildirdi.

Öksüz, FP Kütahya Milletvekili Ahmet Derin'in yazılı soru önergesini yanıtlarken Türk Telekom’un hisse satışına ilişkin olarak ihale komisyonu kurulduğunu belirtti.

İhaleye kimler katılıyor?

Sabancı Holding, Doğan Holding, Doğuş Holding, Telefonica

Gen-Pa Genel Pazarlama, Atlas Finansal Kiralama, Demirbank, Telenor

France Telekom S.A, Fiba Holding, Finansbank, Nurol Holding, Süzer Holding, Kentbank

Koç Tel (Koç Holding-Medya Holding), SBC International Turkey Inc.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle