GeriEkonomi ‘Cep’ten ödeme başlıyor, sıra kolye ve bileziklere geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Cep’ten ödeme başlıyor, sıra kolye ve bileziklere geliyor

‘Cep’ten ödeme başlıyor, sıra kolye ve bileziklere geliyor
refid:13291201 ilişkili resim dosyası

VISA Europe’un Başkanı ve CEO’su Peter Ayliffe, Avrupa’da Ödemelerin Geleceği raporuna göre, elektronik ödeme sistemlerinin kullanımda yüzde 15’lik artış olduğunda kayıt dışı ekonomi yüzde 8.6 oranında azaldığını söyledi. Ayliffe, yakında Türkiye’de cep telefonu ile ödemenin başlayacağını bildirdi. Ayliffe, ödeme sistemlerinin kolye ve bileziklere de girebileceğini belirtti.

TÜRKİYE’de 25’nci yılını kutlayan Visa Europe’un Başkanı ve CEO’su Peter Ayliffe, elektronik ödeme sistemlerinin ekonomik kalkınmaya destek olduğunu söyledi. Elektronik ödeme sistemlerinin kullanımının yaygınlaşamasının önemine değinen Ayliffe, “Elektronik ödeme sistemlerinin kullanımda yüzde 15’lik artış olduğunda kayıt dışı ekonomi yüzde 8.6 oranında azalıyor. Kullanımda yüzde 1 artış olduğunda ise harcamalar da yüzde 0.5 artıyor. Bu da, genel olarak ekonomiye destek olunduğunu gösteriyor” dedi.

Devletler önem veriyor

Visa Europe’un hazırladığı “Avrupa’da Ödemelerin Geleceği” konulu raporun sonuçlarını açıklayan Peter Ayliffe, şu bilgileri verdi: “Ödeme sistemlerinde yeniliklere ihtiyacımız var. Ödeme sistemlerinin teşvik edilmesi gerekiyor. Çünkü hem tasarruf sağlıyor hem de hırsızlık, sahtecilik ve kayıtdışına karşı garanti sağlıyor. Ödemelerin yüzde 80’inin nakit yapıldığı Avrupa’da nakit ödeme maliyetleri GSYİH’nın yüzde 2-3’ü kadar. Nakitle ödeme arttıkça kayıtdışı ekonomi de artıyor. Devletlerin nakit ödemelerde vergi kaybı da oluyor. Bundan dolayı devletler kayıt dışılığı azaltmak için elektronik ödeme sistemlerini destekliyorlar.”

Türkiye’nin Visa Europe için çok önemli olduğunu vurgulayan Peter Ayliffe, Türkiye’nin Visa için bir başarı öyküsü olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Visa Türkiye, Avrupa’nın ikinci büyük pazarını oluşturuyor. Kredi kartlarında İngiltere’nin ardından ikinci ülke konumunda bulunuyor. Türkiye’de ciddi bir inovasyon görüyorum. Yenilik ve girişimcilik ruhu Türkiye’de çok güçlü. Türkiye, ödeme sistemleri içinde en gelişmiş ülkelerden birisi. Türkiye, eğer liderliğe oturacaksa kredi kartı kullanımında liderliğe gitme olasılığı var.”

Cep telefonu ve bilezik

Elektronik ödeme sistemlerinin teknolojik açıdan geldiği noktaya da değinen Ayliffe, gelecekte Türkiye’de cep telefonlarıyla ödeme yapılabileceğini söyledi. Bunun için 6 banka ile pilot çalışmaların bulunduğunu ve bunun yaygınlaşacağını kaydeden Ayliffe, şöyle konuştu: “Elektronik ödeme sistemlerinde hala yolun başındayız. Temassız ödeme ve cep telefonları birinci adım. Cep telefonu kullanımından sonra, ödeme sistemleri saatten tutun da belki hanımların bileziğine, kolyeye de girecek.”

Kart sayısı yüzde 12 arttı

TÜRKİYE’DE şu anda 25 milyonu kredi kartı, 39 milyonu da banka kartı olmak üzere 64 milyon Visa markalı kart bulunduğunu ifade eden Peter Ayliffe, şöyle konuştu: “Kasım ayı sonu itibarıyla Türkiye’de bir yılda kart sayısında yüzde 12.3’lük büyüme yaşandı. Eylül sonu itibarıyla banka kartının alışverişte kullanımı yüzde 46 arttı. Visa kartlarıyla yapılan alışveriş artış oranı ise yüzde 22 ve 45.7 milyar Euro’luk hacme ulaşıldı.

İşlem başına harcama düştü

PETER Ayliffe, kriz sonrasında kart kullanımındaki tüketici davranışı değişikliğine ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Avrupa’da krizde 3 trend oluştu. Avrupa’da kredi kartından banka kartına geçiliyor ve işlemlerin yaklaşık yüzde 75’i banka kartıyla yapılıyor. Elektronik ödeme sistemlerinin kullanımımı artıyor a ncak insanlar daha fazla kart kullanırken, işlem değeri düşüyor. Her yerde neredeyse sürekli indirim var. Bu da hacimlere yansıyor. Ayrıca uluslararası seyahat hacminin azalması da kart işlemlerini düşürüyor. Ekim 2008-Mart 2009 arasında ciddi azalmaya rağmen ikinci yarıda toparlanma başladı.”

Türkiye örnek ülke

BANKALARIN gelecekte elektronik, on-line ödemelerin bir gelir kalemi olmasını istediğinin altını çizen Peter Ayliffe, “Bankalar bu doğrultuda çok sayıda yenilikçi ürün geliştiriyor. Türkiye, bu alanda da inovasyon ve yenilik açısından örnek bir ülke” dedi.

Kamu kuruluşlarıyla görüşme yapıyoruz

VISA’nın Türkiye’deki 25 yıllık sürecini anlatan Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman ise, 24 üye bankayla faaliyet gösterdiklerini belirterek şunları söyledi: “Son 5 yılda Türkiye’de çıkarılan 40 milyon kartın 36 milyonu Visa markalı. Her 10 karttan 9’u Visa markalı olarak gerçekleşti. Kamu ekonomide önemli bir oyuncu oldu. Türkiye’de elektronik ödeme sistemlerinin daha fazla gelişmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla görüşmeleri sürdürüyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle