GeriEkonomi Cep telefonu vergisi inerse kişi başı geliriniz 16 dolar artacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep telefonu vergisi inerse kişi başı geliriniz 16 dolar artacak

Cep telefonu vergisi inerse kişi başı geliriniz 16 dolar artacak
refid:10132050 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de mobil iletişim üzerindeki vergi yükünün yüzde 44 olduğunu söyleyen London School of Economics Öğretim Üyesi Prof. Leonard Waverman, Özel İletişim Vergisi ve Hazine payı gelirinin 3.7 milyar dolar olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, "Hazine aynı geliri KDV üzerinden alsaydı, bu yükte 1.1 milyar dolarlık azalma gerçekleşirdi. Kişi başına gelir de 16 dolar artardı" dedi.

LONDON School of Economics Öğretim Üyesi Prof. Leonard Waverman, Türkiye’deki 3 GSM operatörünün yanısıra bilişim ve iletişim sektörünün 6 sivil toplum kuruluşunun organizasyonunda Türkiye’deki mobil telekomünikasyon sektörü üzerindeki vergi yüküne ilişkin bir rapor hazırladı.

Hiçbir ülkede yok

Waverman, Türkiye’de vergilerin mobil telefon sahibi olma maliyetinin yüzde 44’üne eşit olduğunu ve başka hiçbir ülkede bu kadar yüksek vergi oranları bulunmadığını söyledi. Waverman, çevreye ya da ekonomiye dolaylı zarar getiren ürün ve hizmetlerin daha fazla vergilendirilebileceğini, ancak mobil iletişimde böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Mobil operatörlerden Hazine’ye aktarılan Özel İletişim Vergisi ve Hazine payı gelirinin yaklaşık 3.7 milyar dolar olduğunu tahmin ettiklerini, bu gelirlerin ekonomi üzerindeki maliyetinin ya da yarattıkları "fazla yükün" 2.2 milyar dolar olduğunu aktaran Waverman, "Hazine aynı geliri KDV üzerinden elde etseydi, bu fazla yükte 1.1 milyar dolarlık bir azalma gerçekleşirdi. Bu da her vatandaşın cebine fazladan 16 dolar eklenmesi anlamına gelir" dedi. Waverman, şöyle konuştu: "Mobil iletişimden alınan ÖİV ve yüzde 15’lik Hazine payı, KDV’ye oranla son derece verimsiz bir vergilendirme türü. Mobil telefonda uygulanan ÖİV, elde edilen her 1 dolar vergi geliri başına 60 sentlik yük oluşturuyor. Türkiye yılda 2 milyar dolar kaybediyor."

Kademeli indirim

TEDER (Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği) Başkanı ve e-Dönüşüm Türkiye Danışma Kurulu Başkanı Serhat Özeren, vergilerde kademeli olarak bir indirime gidilmesinin daha doğru olacağını belirtti. Bu indirimin ardından bir süre gözlem yapılarak sektörden alınan vergi gelirlerinde bir artış yaşanıp yaşanmadığına bakılabileceğini ve buna bağlı olarak bir karar verilebileceğini belirtti. Özeren, mobil iletişim üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi ile birlikte kullanım oranının artacağını ve bunun ülke ekonomisi için bir artış olacağını söyledi. İletişimin bilgi toplumu olmanın en temel aracı olduğunu söyleyen Özeren, bilgi toplumu hedefine ulaşılması için internet kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti. Özeren, internet kullanımının artırılmasının kayıtdışılığı da azaltacağının altını çizdi.

GSM’de yüksek vergilerin etkisi

Mobil telefonda uygulanan ÖİV, elde edilen her 1 dolar vergi geliri başına 60 sentlik yük yaratıyor. Buradan Türkiye yılda 2 milyar dolar kaybediyor.

Mobil telefona uygulanan vergi, kárların azalmasına, fiyatların artmasına ve üretimin düşmesine yol açıyor.

Türkiye’deki yüksek vergiler, aboneleri telefonlarını kullanmaktan ve SMS göndermekten caydırıyor.

İletişim vergilerinin kaldırılması durumunda, 100 kişi başına düşen GSM aboneliği oranında oluşacak yüzde 10’luk artış, Gayri Safi Milli Hasıla’yı ortalama yüzde 1.2 oranında artıracak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle