GeriEkonomi Cep telefonlarına ‘tek numara’ yasası geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep telefonlarına ‘tek numara’ yasası geliyor

Cep telefonlarına ‘tek numara’ yasası geliyor
refid:3403278 ilişkili resim dosyası

Operatörünü değiştiren telefon abonesinin, numarasını değiştirmeden bu hizmetten yararlanmasını ve çıkarılacak ücretin bu hizmeti almayı engellemeyecek düzeyde olmasını sağlayacak Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı TBMM’ye sunuldu.

ELEKTRONİK haberleşme ile ilgili dağınık mevzuatı tek çatı altında toplayan, AB ile uyum anlamında da önem taşıyan Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı Meclis’e sunuldu. Tasarıda, operatörünü değiştiren telefon abonesinin, numarasını değiştirmeden bu hizmetten faydalanmasını ve çıkarılacak ücretin bi hizmeti almayı engellemeyecek düzeyde olmasını sağlayacak Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarı yasalaşırsa, operatör numarası 0555, 0505 olan bir Avea müşterisi, operatör kodu da değişmeden isterse aynı numarayla Turkcell veya Telsim’den hizmet alabilecek. Yine 0532, 0535, 0537’li operatör kodu olan Turkcell müşterisi Avea veya Telsim’e geçebilecek. 0542, 0543, 0544’le başlayan Telsim numaralarının sahipleri de Turkcell veya Avea’ya transfer olabilecek.

70 MADDELİK TASARI:

Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı toplam 70 maddeden oluşuyor. Elektronik haberleşme ile ilgili düzenlemelerin dağınık şekilde bulunması ve AB ülkelerinin mevzuatına uyum sağlanması açısından sektörü bütünüyle düzenleyen tek bir çerçeve yasasa ihptiyaç duyulduğu ve telekomünikasyon yerine ‘Elektronik Haberleşme’ deyimi kullanılarak hazırlanan tasarıda, sektörle ilgili görev ve yetki tanımlarına açıklık getirilirken, mevcut işletmeciler için imtiyaz usulü korundu. Tasarı; yeni işletmeciler için kullanım hakkına ilişkin yeni hükümler ile numaralandırma ve numaranın taşınabilirliği, erişim yükümlülüğü, hesap ayrımı ve maliyet muhasebesi, tesis paylaşımı ve ortak yerleşim, geçiş hakkı, onaylanmış kuruluşlar ile piyasa gözetimi ve denetimi, tüketici haklarının korunması, idari ücretler ve kullanım haklarına ilişkin düzenlemeleri de içeriyor.

NUMARA KORUMA:

Kamu kullanımına açık telefon hizmeti sunan işletmeciler, işletmeci numara taşınabilirliğini sağlamakla yükümlü olacak. Numaranın taşınmasından doğan ek donanım ve yazılım maliyetini işletmeciler karşılayacak. Ayrıca ‘numara taşınabilirliği dolayısıyla aboneye doğrudan yansıyabilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici nitelikte’ olamayacak. Bu konuda aboneye doğrudan yansıyabilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici nitelikte olamayacak.

SIM kart kopyalayana ağır ceza yolda

DAHA önceden her aboneye tahsis edilen SIM kartındaki IMEI, telefon numarası gibi bilgilerin kopyalanması halinde faturanın asıl SIM kart kullanıcısına çıktığı hatırlatılan tasarıda, bunun önüne geçmek amacıyla bu numaraların modifiye edilmesi, çoğaltılması gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan donanım veya yazılım sağlama faaliyetleri suç kapsamında değerlendirilerek, faillerinin cezalandırılması amaçlanıyor. Kayıp, kaçak, çalıntı cep telefonlarının haksızlığa yol açmaması için hizmet dışında bırakılması ve bu telefonların kontrol altına alınması amaçlanan yasa tasarısında, AB ülkeleri ile uyum çerçevesinde Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde bir veri tabanı oluşturularak yasal olmayan cep telefonlarının hizmet dışı kalması ve ekonomik değerlerinin sıfırlanması öngörülüyor.

‘Cep’te beyaz, gri, kara liste dönemi başlıyor

KAYIT dışı cep telefonu kullanıcılarına, GSM operatörleri aracılığıyla 15 gün içinde 2 defa kayıt yaptırmaları için uyarıda bulunulacak. Telekomünikasyon Kurumu’nun hazırladığı ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Telekomünikasyon Kurumu, oluşturacağı veri tabanıyla cep telefonlarını ‘Kara’, ‘Gri’ ve ‘Beyaz’ listeler şeklinde izleyecek.

BEYAZ LİSTE: Piyasaya arzına izin verilen cihazların elektronik kimlik bilgilerine ait güncel liste beyaz liste olarak nitelendiriliyor.

KARA LİSTE: Hizmet dışı bırakılması gereken cihazlar kara listede bulunacak.

GRİ LİSTE: İşletmeciler, kara listede yer alan cihazları hizmet dışı bırakarak, bu cihazları kullanmaya teşebbüs edenler hakkında Kurum tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

Avea: Tüketici kazanacak

AVEA
Genel Müdürü Cahit Paksoy, ‘Numara taşınabilmesine olanak sağlayan tasarı yasayaştığında, sektörümüzde rekabet şartları daha iyi oluşacak. Zaten Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı, Avrupa Birliği’ne (AB) uyuma dönük birçok yenilik içeriyor. Numara taşınabilmesi de bunlardan biri olacak. Biz daha çok rekabet edeceğiz, bundan tüketici kazançlı çıkacak’ dedi.
Cep telefonlarına ‘tek numara’ yasası geliyor

Yorumları Göster
Yorumları Gizle