GeriEkonomi Cep telefoncularına kanser davası açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep telefoncularına kanser davası açılıyor

ABD'de ‘‘Verizon Wireless’’ adı altında ortak faaliyet gösteren Bell Atlantic ile İngiltere'nin en büyük cep telefonu şirketi Vodafone hakkında, ‘‘beyin kanserine yol açtıkları’’ suçlamasıyla milyarlarca dolarlık tazminat davaları açılacak.

ABD'nin en büyük avukatlık şirketlerinden biri tarafından hazırlanan ve genellikle sigara firmalarına karşı kazandığı davalarla ün kazanmış avukat Peter Angelos tarafından açılacak davaların, tazminat miktarlarının yanı sıra ilk kez cep telefonlarının insan sağlığına zarar verip vermediğinin dikkatli araştırılmasını zorunlu kılması açısından büyük önem taşıyacağı belirtiliyor.

Açılacak davalarda, hayatını beyin tümörü yüzünden kaybetmiş kişiler için tazminatın yanı sıra halen yaşayan kanserli kişilerin çektikleri acıların tazmin edilmesinin isteneceği belirtiliyor. Bu kişilerin çalışamamaktan kaynaklanan kayıplarının da firmalarca karşılanması istenecek. Vodafone sözcüsü, bugüne kadar yapılan araştırmaların cep telefonlarının zararını kanıtlamadığını belirterek, bu aletlerin zararsız olduğu yönünde de ellerinde kanıt bulunmadığını söyledi.

Cep telefonlarının zararlı olup olmadığını belirlemek için daha çok araştırma yapılması gerektiğini belirten sözcü, ABD'de üç ayrı eyalette açılacak tazminat davalarının bir benzerinin İngiltere'de görülmediğini, bu nedenle fazla yorum yapamayacağını ifade etti.

Vodafone hakkında İngiltere'de benzeri davalar açılabileceğine dikkat çekiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle