GeriEkonomi ‘Cep’te Avrupa’nın ‘en ucuz’ konuşan ülkeleri arasındayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Cep’te Avrupa’nın ‘en ucuz’ konuşan ülkeleri arasındayız

‘Cep’te Avrupa’nın ‘en ucuz’ konuşan ülkeleri arasındayız

Geçen yıl brüt kârlarının 332 milyon lira olduğunu açıklayan Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, “Faiz, amortisman, vergi öncesi (FAVÖK) kârımızı bir önceki yıla göre yüzde 508 artırdık. Gelirimiz de yüzde 6 artışla 2 milyar 650 milyon TL oldu. Ama genel olarak sektörde kârlılıklar düşük. Avrupa’nın en ucuz konuşturan ülkelerinden biriyiz” dedi.

Yatırımlar artacak
Barcelona’daki (İspanya) Dünya Mobil İletişim Kongresi’nde şirketin finansal sonuçlarını değerlendiren Akdemir, şu rakamları verdi: “Son çeyrekte kârlılığımız yüzde 14 oldu. İstikrarlı karlılık gösterdik. Bu yıl da benzer karlılık hedefimiz var. Avea 2010’un ilk 9 ayında 426 milyon TL yatırım yaptı. Bu yıl gerçekleşen seviyenin üzerinde yatırım yapacağız. Gelirleri büyütecek hamlelerimiz olacak.”
Erkan Akdemir, abone sayılarının 181 bin artışla 11.6 milyona ulaştığını belirterek, şöyle konuştu: “Sektörde, numara taşımada 120 bin numara ile net müşteri kazancı ile birinciyiz. 2008 yılından bu yana da net abone kazanımında 1.4 milyona ulaştık. Abone başına konuşma 2010 üçüncü çeyreğinde 270 dakikaya ulaştı. Kullanıcı başına gelir de 18.5 TL’ye çıktı. 3G abone sayımız 2 milyon. Türkiye’de 16 milyon 3G abonesi görünüyor. Ama elma ile armut karıştırılıyor. Her operatörün 3G abone tanımı farklı. Bizim gerçek 3G abone sayımız 2 milyon.”
Frekans ekmeğimiz
Operatörlerin gündem maddesi ve regülatörleri en çok uğraştıracak konulardan birinin frekanslar olacağını kaydeden Erkan Akdemir, şöyle konuştu: “Bizim ekmeğimiz bu. Nasıl bir çiftçinin elindeki en önemli değeri topraksa, bizim için de önemli olan frekanstır. Frekans ne kadar düşük olursa, bizim için çok daha değerlidir. Tüm operatörleri aynı regülasyon havuzuna sokmak yanlış.”

Mobil tahlil bu yıl başlıyor

ARAŞTIRMA Geliştirme departmanlarında geliştirdikleri uygulamalar hakkında da bilgi veren Erkan Akdemir, şunları anlattı: “Garanti Bankası’yla Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisiyle Bonuslu Avea’yı hayata geçirdik. LTE teknoloji testlerini laboratuvar ortamı dışında yaptık ve 150 megabit hızlara ulaştık. Mobil Tahlil projesiyle yedi bin sağlık ocağını merkezlerdeki sağlık kuruluşlarına bağlayacağı. 2011’de bunu resmen hayata geçireceğiz.”

Femtocell şebekemizi rahatlatacak

TÜRK Telekom Grubu şirketlerinden Argela tarafından geliştirilen Femtocell’in, genişbantla mobil 3G’nin evliliğini getirdiğini belirten Erkan Akdemir, şöyle konuştu: ‘’Femtocell’de kutunun sahibi ağırlıklı olarak TTNET olacak. Femtocell, mobil şebekede bir rahatlama sağlayacak. Birkaç ay içinde bu işi bitirip, hayata geçirebiliriz aslında ama halledilmesi gerekenler (yasal) sorunlar var. İnsanlar şimdiden Femtocell’i adını anmak istemediğim şey (baz istasyonu) olarak algılamaya da başladılar.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle