GeriEkonomi Cep ile internetten alo dönemi başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep ile internetten alo dönemi başlıyor

Cep ile internetten alo dönemi başlıyor

Nokia UMA (Lisanslanmamış Mobil Erişim) ağ çözümü ile internet konuşmalarının Nokia telefon üzerinden yapılmasını olanaklı hale getiriyor. Nokia, İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen 3GSM Dünya Kongresi’nde yeni teknolojiye sahip ürünlerini tanıttı.

UMA teknolojisine sahip üç ürününü tanıtan Nokia, Vodafone ile de S60 platformunun kullanımını artırmak için işbirliğine gittiğini, Sony Ericson ile DVB-H yani cep telefonu üzerinden mobil TV konusunda yeni işbirliğine sıcak baktığını açıkladı.

GÜVENİLİR BAĞLANTI:

Şirket yeni telefonu UMA teknolojisine sahip 6136’yı tanıttı. Bu yeni model, GSM in WLAN ağlarına sorunsuz bir şekilde geçişini sağlıyor. Bu da evde ve ofiste daha güvenilir bağlantı sağlıyor. Nokia aynı zamanda UMA teknolojisine sahip ağ çözümleri hakkında da bilgi verdi. Bu çözüm operatörlerin bilgi ve ses servislerini abonelerine WLAN üzerinden erişim ağıyla aktarmasına olanak sağlıyor. Nokia 6131 ve 6070 kamerası ve dijital müzik yayını olan yeni modellerini de tanıttı. Nokia’nın yeni modelleri bu yılın ikinci çeyreğinde piyasada olacak. 3G WCDMA ağlarında, Nokia yeni küçük ve modüler Nokia Flexi W/CDMA Temel İstasyonları için frekans varyantını da tanıttı.

MOBİL TV YOLDA:

Basın toplantısında konuşan Nokia Başkanı ve CEO’su Jorma Ollila, gelirlerinin yüzde 8’inin Çin, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerden geldiğini belirterek, "Nokia’nın bu yıl 40 milyon 3G/WCDMA telefon satacağını tahmin ediyoruz. Müzik çalan 80 milyon cihaz ve FM radyo ile entegre olan 150 milyon cihaz satışını planlıyoruz" dedi. Cep telefonu üzerinden mobil TV anlamına gelen DVB-H uygulamasını bu yıl başlatacaklarını dile getiren Ollila, bu alanda Sony Ericsson ile işbirliğine gitme istekleri olduğunu kaydetti. Mobil TV servisinin pilot uygulamalarının 2006 da devam edeceğini belirtti. UMA teknolojisinin cazip olanaklar sunduğunu aktaran Ollila, UMA’nin VOIP (Voice over IP) cözümlerde kullanılacağını kaydetti. Ollila, 1992’de mobil telefon alanına girmiş olmalarına karşın bu sektörde hala gidecek çok yol bulunduğunu, gelecekte daha büyük gelişmelerin olacağını söyledi. Nokia Başkan Yardımcısı Kai Orstamo ise, VOIP’in çok sıcak bir alan olduğunu, UMA ile internet konuşmalarının evden yapıyormuş gibi mobil olarak yapılabileceğini ve bunun için bir cihazın kullanılacağını belirtti. Nokia’nin genişbantla ilgili ağ çözümlerinin bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sunulacağını aktardı.

UMA NEDİR?:

Tek bir cihazın hem mobil hem sabit olarak kullanımına olanak sağlayan UMA, sabit genişbant ağını kullanarak, ev içerisinde mobil telefonları IP telefonuna çeviriyor. Kullanıcı evden ayrıldığında, telefon otomatik olarak mobil ağa bağlanıyor. Kullanıcılar bir yandan mobil olmanın rahatlığını yaşarken diğer taraftan da yüksek veri hızı ve daha iyi kapsama alanından faydalanabiliyorlar

Philips yeni nesil TV’lerini tanıttı

Philips
kongrede, Avrupa ve Asya pazarı için ürettiği, yeni nesil mobil çözüm üzerinde çalışan TV’lerini tanıttı. Bu yeni TV-on mobile çözümü bir önceki versiyonundan altı kat daha küçük. Daha önce şirket Amerika ve Avrupa pazarı için bu çözümünü sunmuştu. Philips bu sektörde büyümeyi hedefliyor. 50 milyon kullanıcıya ulaşarak, bu alanda 2009 yılına kadar 6.1 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor. TV-on mobile teknolojisi kullanıcılara, telefon üzerinden, kişisel medya oynatıcısı PMP ve diğer küçük cihazlar vasıtasıyla, haberlere, gözde sporlara; müziklere canlı erişme şansı veriyor. İnteraktif program ve daha fazlasını sunuyor.

Sony Ericsson’dan el yazısı tanıyan telefon

SONY ERICSSON
, 3GSM Dünya Kongresi bünyesinde düzenlenen fuarda dört yeni ürününü sergiledi. Bunlardan K610, Universal Mobil Telekomünikasyon Sistemi’ne (UMTS) uygun. 3G (üçüncü nesil) dünyası için daha geniş bir kitleye hitap etmeyi hedefliyor. 17 mm kalınlığında ve 92 gram ağırlığında. 3G telefonları arasında en küçük ve hafifi olmaya aday. İnce ve ileri iletişim, iş ve eğlence uygulamalarına sahip. 2.0 Megapixel kamerası var. Video kaydetme ve çekme özelliğine sahip. Video görüşmelerine uygun. J100 ise, Sony Ericsson’in giriş seviyesi modellerinden biri. Telefon son derece uygun fiyatlı. Günlük konuşma için ideal. Yalın bir telefon olan J100 konuşma ve mesajlasma için dizayn edilmiş. Sony Ericsson’ın M600 modeli ise ince, kompakt, UMTS mesajlaşmasını sağlıyor. E-posta aracı ve mobil telefonun sık ve ince bir cihazda toplayan M600 dokunmalı ekran ve el yazısını tanıma özelliğine sahip. Kisişelletirme konusunda kullanicilara firsatlar sunuyor. 15 mm kalinliginda en ince is icin kullanilan UMTS cihazlarindan biri. P900, UMTS’li akilli telefon. Video konusmasi, yuksek genisbant multi medya download ve internette HTML sayfalarını tarama özelliğine sahip.

GSM’in 962 devi Barcelona’da buluştu

DÜNYANIN
en büyük GSM Kongresi rekor katılımla açıldı. 962 şirket son mobil ürünlerini, servislerini ve çözümlerini sergilemek için Barcelona’da düzenlenen 11’inci 3GSM Dünya Kongresi’ne katılıyor. Kongreye, geçen yıla göre yüzde 40’lık artışla 50 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor. Kongrede, mobil iletisim sektoru eglence dunyasinin ana dagitim platformu olmak icin kendini konumluyor. 3GSM DÜnya Kongresi 2006, iki sektör arasındaki uyum için köprü olmayı hedefliyor. Etkinlik bünyesinde düzenlenen sergide de, yeni icatlar sergilenecek. 15 Subat’ta The Convergence of Telecoms, Media an Entertainment and the Content Distribution Business (Telekom, Medya ve Eglencenin ve İçerik Dağıtım İşinin Uyumu) konulu konferans düzenlenecek.

LG’nin telefonuna TV programı yükleniyor

T-DMB
ve DAB’a uygun olan LG’nin V9000 modelinde multimedya cihaz, geniş sallanan ekran, TV programlarını izleyebilme hatta programları kaydetme özelliği bulunuyor. Bu model mükemmel fotoğraf kalitesi sunuyor. 3D surround ses sistemine de sahip. MP3, TV capture ve Bluetooth özellikleri de var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle