GeriEkonomi Cennet koylarında ortalık karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cennet koylarında ortalık karıştı

Cennet koylarında ortalık karıştı
refid:29932134-spot ilişkili resim dosyası

Cennet koylarında ortalık birbirine girdi. Geçen mart ayında Göcek’in Akbük, Taşyaka (Bedri Rahmi), Göbün ve Küçük Sarsala koylarının satışı gerçekleşmiş. İdare mahkemesi satışı durdurmuştu. Hurriyet.com.tr koyların satışı için yürütmenin dururulması kararının da iptal edildiğini öğrendi. Koyların satışı yeniden yapılacak fakat ihaleyi kazanan firmaların haklarına ne olacağı merak konusu...

Cennet koylarında ortalık karıştı
Göcek’in Akbük, Taşyaka (Bedri Rahmi), Göbün ve Küçük Sarsala koylarının yeniden ihaleye çıkacak olması tartışma yarattı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 29 yıllığına kiralığa çıkardığı Muğla Göcek'teki dört koyun ihalesi geçen Mart’ta tamamlanmış ancak açılan iptal davaları sonucu yürütmeyi durdurma kararları alınmıştı. Bu kararın da bir üst mahkeme tarafından bozulduğu öğrenildi.

Cennet koylarında ortalık karıştı GÖCEK İHALESİ TAMAMLANDI

BELEDİYE: TÜM GİRİŞİMLERDE BULUNULDU

Yürütmeyi durdurma kararlarının da durdurulduğu öğrenilirken Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4 koyu 10 yıllığına kiraya vermek üzere yeniden ihaleye çıktı. Muğla Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada yeni ihale süreciyle ilgili hukuki girişimleri sürdüreceklerinin altını çizerek, , “Yetki ve sorumluluğu kamu adına ilgili mevzuatla bize verilmiş olan, korunması gereken tüm koylarımız ve ormanlarımız üzerinde yapılmak istenen bu işlemler için bugüne dek tüm hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edilecektir” diye belirtti.

Cennet koylarında ortalık karıştı ÇEVRE HASSASİYETİ DEĞİL

'BUNA DA İTİRAZLAR OLACAKTIR'

Çevrecilerin avukatı Berna Ulutaş ise , Büyükşehir Belediyesi’nin itirazıyla yürütmeyi durdurma kararı çıktıktan sonra hiçbir ilerleme olmadığını vurguladı. Ulutaş, “Adeta bir sessizlik hakim. Şu anda bir ilerleme yok. İdare yeni bir kararla yeni bir idari işlem kuruyor. Buna da itirazlar olacaktır” dedi.

BELEDİYE: HALKA VERİLMESİ UYGUN

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz da daha önceki durdurma kararına rağmen yeniden ihaleye çıkıldığını belirterek şunları söyledi: “Belediye olarak bu işin neresinde olacağımızı bilmiyoruz. İşletmeler itiraz etse çözüm olmayacak diye düşünüyor olabilirler. Bu işin bu şekliyle gidiyor olması doğru bir süreç değil. Biz daha önceden de belirttiğimiz gibi yerel yönetimler aracılığı ile halka verilmesini uygun buluyoruz. Bu ihaleyle farklı amaçlarda da kullanılabilir bu koylar. Maalesef yine bir sıkıntıyla karşı karşıyayız.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle