GeriEkonomi Cengiz İnşaat’a bol arsalı ÖYK onayı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cengiz İnşaat’a bol arsalı ÖYK onayı

Cengiz İnşaat’a bol arsalı ÖYK onayı

ÖZELLEŞTİRME Yüksek Kurulu (ÖYK), 30 Kasım’da yapılan ihaleyle satışa çıkan bazı varlıkların, Cengiz İnşaat’a ait Eti Bakır’a satışını ve devrini onayladı.

Böylece İnebolu Limanı, Hopa Termik Santrali ve varlıkları ile Mardin Mazıdağı’nda bin dönüm arazi, İstanbul Ortaköy ve Eyüp’te 7 dönüm arsa resmen Cengiz İnşaat’ın oldu. 30 Kasım’daki ihalede Kastamonu İnebolu Limanı’nın 49 yıllığına işletme hakkı devri, atıl durumdaki Hopa Termik Santrali ve üzerindeki taşınmazlar, Mardin Mazıdağı’nda yaklaşık bin dönümlük iki parsel arsa ile İstanbul Ortaköy ve Eyüp’te toplam 6 dönüm arsa tek bir paket olarak satışa çıkmıştı. Açık artırma usulüyle yapılan ihaleyi 76 milyon liralık teklifiyle Eti Bakır kazanmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan ÖYK kararında, varlıkların en yüksek teklifi veren Eti Bakır’a devri, yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde ikinci en yüksek teklif sahibi SBK Holding’e devri onaylandı.

İŞTE LİSTE

Eti Bakır’ın aldığı bu varlıklar şöyle:
İnebolu Belediyesi’nin işlettiği limanın, 49 yıllık işletme hakkı
İstanbul Eyüp İlçesi, Göktürk Mahallesi 1016 parselde 6 bin metrekare arsa,
İstanbul Beşiktaş ilçesi, Ortaköy Mahallesinde 1382 ada 15 parseldeki üçte bir oranındaki, 946 metrekarelik arsa hissesi.
Mardin Mazıdağı ilçesi, Poyraz Mahallesi 145 ada, 96 parsel’deki 460 bin 530 metrekare ile bitişikteki 97 parselde 488 bin 713 metrekare arsa. Bu arsaların hemen yanında ise Cengiz İnşaat’a bağlı TMC Mazıdağı Fosfatları Şirketi tarafından işletilen gübre üretim tesisi bulunuyor. Eti Bakır, burayı 2011’de yapılan özelleştirme ihalesinde almıştı.
Hopa’da son iki yıldır elektrik üretimi yapılmayan, atıl durumda bulunan santralin varlıkları da Eti Bakır’ın oldu.

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle